Поводом 23. годишњице од трагичне смрти четворочлане породице Саиловић, данас су на мјесту њиховог страдања представници српских Удружења насталих из рата 1992 – 1995 године и српски представници у локалној власти положили вијенце и запалили свијеће.
Подсјећајући на сву бесмисленост грађанског рата који је на овим просторима свима донио само несрећу и патњу, градоначелник Брчко дистрикта Синиша Милић је истакао да томе на најтрагичнији начин свједочи страдање породице Саиловић.
„У једном трену нестала је читава породица која више нема сродника да дођу да оплакују њихову жртву. Илузорно је трвдити да њихово страдање представља већу бол за Србе већ што слични догађаји то представљају за Бошњаке и Хрвате. Оно што се међутим очекује да други не минимизирају српске жртве у рату којих је било и међу цивилима. Ми не можемо промијенити прошлост, али морамо да радимо на бољој будућности. Процесуирајући овај и сличне злочине правосуђе мора да свима нама на овим просторима обезбједи перспективу“, рекао је градоначелник Милић.
Јован Пудић, предсједник Удружење породица погинулих бораца указао је на маћехински однос брчанског, али и бх Тужилаштва дистрикта према злочинима почињеним над српским војницима и цивилима.
„Српске жртве су тотално занемарене. То показују бројни злочини о којима је јавност већ упозната као што је овај али и злочин у Бодеришту. Од тих злочина је прошло толико година, а процесуирања одговорних за злочине нема. У Тужилаштву вјероватно чекају да свједоци и родбина помру па да онда покрену оптужнице. Ово Тужилаштво је права обмана, лажу и варају овај народ и ми, нажалост, у њих немамо никакво повјерење, јер су нас толико пута преварили, изиграли и слагали“, био је огорчен Јован Пудић.
Он је подсјетио да је ово Удружење још прије двије године упутило захтјев надлежним институцијама за постављање спомен плоче која би подсјећала на трагичну смрт Боже Саиловића (62), његове унуке Божане (3) и снахе Свјетлане (27) која је била у осмом мјесецу трудноће. Након неколико година од бола је умро и супруг Коста тако да данас те породице више нема.
„Још увијек нисмо добили никакав одговор. Усмено смо условљени да ће нам бити одобрено постављање плоче ако и другима на неким другим мјестима буде одобрено. Као да је ово Удружење о томе одлучивало. Ми ћемо ових дана поновити захтјев да се обиљежи мјесто гдје је једна комплетна породица заувјек нестала“, рекао је Пудић.
Обрен Марковић, предратни комшија породице Саиловић био је такође огорчен због тога што нема процесуирања одговорних за овај стравично злочин.
„Ми уопште немамо информацију да је истрага и покренута, а камоли да се ради на процесуирању лица која су починила злочин“, рекао је Марковић.
Четворочлана породица Саиловић страдала је на данашњи дан 1994. године од гранате испаљене са положаја Армије БиХ која је погодила њихов стан који се налази на Тргу младих у Брчком. Тог дана у Брчком је засједала Народна Скупштина Републике Српске.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.