Овогодишња жетва пшенице на подручју дистрикта Брчко на око 4,5 хиљаде хектара приведена је крају, а приноси се крећу око четири тоне по хектру, сазнали смо од пољопривредних произвођача.
Оно са чиме пољопривредници посебно нису задовољни је откупна цијена пшенице која износи око 60 пфенинга по килограму, због чега многи размишљају да убудуће драстично смање сјетву пшенице јер је цијена гнојива за јесењу сјетву порасла на 2.200 марака по тони.
„У овим условима се то не исплати. Немамо регресирано гориво и купујемо га по тренутној цијени од 3,54 пфенинга по литру, што је најскупље у региону“, каже Милорад Којић, потпредсједник Удружења пољопривредника дистрикта Брчко.
Којић каже да овогодишњи род пшенице пољопривредници предају млинарима, мада многи, који за то имају складишне просторе, сами складиште пшеницу чекајући већу откупну цијену.
Драго Новаковић, предсједник Удружења пољопривредника „Сава“ Брезово Поље Село, каже да је ове године засијао много мање него предходних година и приноси су различити од парцеле до парцеле и од тога колико је ко прољетос уложио у прихрану вјештачким ђубривом .
„Задовољан сам приносима они се крећу од четири до пет тона по хектару, хектолитарска тежина зрна је добра, као и влажност пшенице, само нам цијена није одговрајућа и још увијек не знамо званичну цијену“, каже Новаковић.
Новаковић наглашава да пољопривредницима нису криви млинари и откупљивачи, него систем јер, како је рекао, држава је та која би морала ускладити увоз и извоз и заштитити домаћу пољопривредну производњу и своје пољопривреднике.
„.Већина пољопривредних произвођача су због високих цијена ђубрива и саме сјетве већ смањили производњу пшенице јер је она захтјевна култура и не можеш је произвести ако не улажеш квалитетно. И ја сам одлучио смањити површину под пшеницом и нећу сијати више од два хектра пшенице. Ове године сам имао око пет хектара засијаних под пшеницом што је мање него претходних година“, каже Новаковић.
Осим жетве пшенице ових дана приводи се крају и жетва тритикала- јечма и зоби чији квалитет је такође задовољавајући, зависно од тога колико је вјештачког ђубрива уложено у прихрану ових култура.
„Свака година је све лошија и лошија. Пољопривредна производња се у оваквим условима не исплати и питање за пољопривредне произвођаче је како опстати”, рекао је Новаковић.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.