RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Zbog ograničenja izvoza u EU brčanski voćari trpe velike štete

jagodnjak

Otkako je 1. rujna prošle godine Europska unija uvela nove mjere na graničnim prijelazima, voćari s područja Distrikta i susjednih područja trpe velike štete. Naime, da bi izvezli svoju robu moraju ići na granične prijelaze u Metković i Gradišku jer jedino na tim prijelazima mogu izvršiti fitosanitarne preglede svojih proizvoda, a ograničenje im predstavlja i to što svoju robu mogu izvoziti samo radnim danima u vremenu od 8 do 15 sati.

Predsjednik udruženja „Savremeni voćari“ Bahrija Ribić ističe kako je do prošle godine na svim graničnim prijelazima prolaz bio omogućen.

„Problem je u tome što šleperi s našim proizvodima moraju odavde u Gradišku pa tek onda na prijelaz prema Hrvatskoj, dok smo do sada mogli prelaziti preko svih graničnih prijelaza. Najveći kontigent naših roba izlazi vikendom, imamo porudžbe i putuju vikendom kako bi u radne dane došli na tlo Europske unije.“

Otvaranje susjednih graničnih prijelaza u Orašju ili Šamcu za izvoz voća, riješio bi problem ovdašnjih voćara. Ribić ističe kako su pomoć tražili i od Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

„Mi kao proizvođači izvoznici ovdje imamo 12 firmi koje izvoze svoje proizvode u druge zemlje. Obraćali smo se pismenim putem i ministru vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staši Košarcu, da primi naše predstavnike kako bi iznašli rješenje za ovaj problem.“

Pored brčanskih voćara, veliki gubitci pogađaju i prijevoznike, a zbog postavljenih ograničenja roba ne stiže na istovare na vrijeme, a proizvodi nerijetko propadaju.

Godišnje se s područja Distrikta izveze preko 2.000 tona voća, no s obzirom na probleme koji su snašli voćare ove sezone, postavlja se pitanje kako će se odvijati izvoz ove godine.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Neophodno zaštiti šljivu u Bosni i Hercegovini

Admir Kadrić

Одобрен извоз говеђег меса из БиХ у Уједињене Арапске Емирате

Radio Brčko

Ускоро ће бити омогућено регистровање рибњака

Дејана Крстић