Пандемија вируса корона пореметила је или зауставила кључне услуге менталног здравља у 93 одсто земаља широм свијета, али је повећала и потребе за тим услугама, показује истраживање Свјетске здравствене организације /СЗО/.
Више од 60 одсто земаља извијестило је о прекиду рада служби за ментално здравље за рањиве групе, укључујући дјецу и адолесценте, а са поремећајима у савјетовању суочило се 67 одсто земаља.
“Више од 35 одсто земаља забиљежило је прекиде хитних интервенција, укључујући услуге за људе који имају нападе, синдроме престанка узимања тешких супстанци и делириј, који је често знак озбиљног поремећаја здравственог стања”, наводи се у истраживању.
О прекиду приступа лијековима за менталне, неуролошке и поремећаје у вези с кориштењем дрога извијестило је 30 одсто земаља, а у око три четвртине земаља евидентирани су дјелимични прекиди у пружању услуга менталног здравља у школи и на радном мјесту.
Ријеч је о истраживању СЗО спроведеном у 130 земаља од маја до августа. Истраживање пружа прве глобалне податке који показују разарајући утицај ковида 19 на приступ услугама менталног здравља и наглашава хитну потребу за повећаним финансирањем, саопштено је из Министарства цивилних послова у Савјету министара.
СЗО је раније указала на хронично недовољно финансирање менталног здравља. Земље су и прије пандемије трошиле мање од два одсто државних буџета за ментално здравље и настојале задовољити потребе своје популације.
Генерални директор СЗО Тедрос Адханом Гебрејсис рекао је да пандемија повећава потражњу за услугама менталног здравља, јер је оно кључно за цјелокупно здравље и добробит.
На Свјетски дан менталног здравља, у склопу кампање “Покрет за ментално здравље”, СЗО позива глобалну заједницу на учешће у “Великом догађају за ментално здравље”, досад највећој промотивној интернет-кампањи путем које ће тражити повећана улагања у ментално здравље на свим нивоима, како од појединаца, предузећа, тако и цивилног друштва.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.