Русија не одобрава покушаје именовања новог високог представника у БиХ, јер то није у складу са ставом одбора Савјета за спровођење мира /ПИК/ и планом о затварању Канцеларије високог представника /ОХР/, рекао је руски амбасадор у Београду Александар Боцан-Харченко.
Боцан-Харченко је рекао да не види могућност за постизање неопходног консензуса у ПИК-у о питању високог представника, те подсјећа да именовање високог представника није могуће ни без одлуке и потврде у Савјету безбједности УН.
Руски амбасадор је рекао да на дневном реду ПИК-а, који мора да се састане по том питању, треба да буде затварање функције високог представника, а не именовање новог.
Он је оцијенио да би именовање новог високог представника показало да међународна заједница потпуно мијења свој став и да се враћа на оно што је било много година прије.
Боцан-Харченко је истакао да је функција високог представника у БиХ била веома важна на почетку примјене Дејтонског споразума, али да то одавно припада историји, јер је сада ситуација апсолутно другачија.
“Функција високог представника апсолутно не значи ништа и он није у стању да искористи `бонска овлашћења` у реалном животу, нема утицаја и нико га не узима у обзир”, рекао је руски амбасадор за Тањуг.
Он сматра да садашњи тренутак захтијева предају свих овлаштења ентитетима у БиХ и да је прихватљива пријатељска помоћ међународне заједнице, али ни у ком случају наметање и онемогућавање БиХ да буде самостална земља.
На питање да ли је Москва консултована у вези са најавама да је кандидат за насљедника Валентина Инцка на мјесту високог представника њемачки политичар Кристијан Шмит, Боцан-Харченко је рекао да је ријеч о покушају да се “прави политика коју Запад сматра прихватљивом”, али да за Русију то није прихватљиво.
“Ако они /Њемачка/ нуде свог кандидата, вјероватно сматрају да ће он на најбољи начин вршити функцију високог представника и да ће бити више притисака у корист такозване `најбоље функционалности` БиХ, како кажу на Западу. Али, у ствари мисле на централизацију БиХ, а прије свега на одузимање пуномоћја Републици Српској”, рекао је руски амбасадор.
Он је додао да реалност показује да је неупоредиво више отворених проблема и мањка ефикасности у Федерацији БиХ и да Запад више пажње треба да посвети ситуацији у том ентитету и одговори на захтјеве хрватског народа који је незадовољан положајем у БиХ.
Боцан-Харченко је истакао да се ствара веома тешка ситуација, али гледајући са стране да му је тешко да разумије шта било ко да је на мјесту високог представника, чак и са политичким и државничким искуством и угледом, може да учини у реалном животу, а не само на папиру.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.