Српска омладина Брчког дочекала је 9. јануар, Дан Републике Српске, концертом пјевачког друштва “Босиљак” – Културно-умјетничко друштво “Јоцо Савић Илићка” и бакљадом испред споменика српским браниоцима Брчког.
Концерт је одржан синоћ, а као дио честитке постављен је и плакат импозантних димензија, са представама Светог Стефана, краља Твртка Првог Котроманића, добровољца из Првог свјетског рата, те српске мајке из одбрамбено-отаџбинског рата.
Аутор плаката Цвијан Пајкановић истакао је да је идеја била симболично приказати континуитет српског народа у БиХ.
“Плакат на 300 метара квадратних осликава дио традиције Срба са ове стране Дрине. Ту је Свети Стефан, као заштитник Републике Српске, а затим и краљ Твртко Котроманић са својом повељом чији текст се провлачи кроз цијелу композицију, добровољац из Великог рата, иза кога је приказан и споменик нашем Добри Јовановићу и добровољцима из Брчког, те коначно и српска мајка. Иза ње је соколачко српско војничко гробље Мали Зејтинлик, као подсјетник на цијену којом је плаћена слобода”, рекао је Пајкановић Срни.
Један од организатора прославе Милош Суботић истакао је да је мјесто прославе изабрано симболично.
“Спомен-обиљежје браниоцима Брчког је мјесто на којем се сјећамо оних који су свој живот уградили у Републику Српску. Њихова жртва гарант је наше слободе и то је дуг којег морамо бити свјесни свакога дана”, рекао је Суботић.
Република Српска настала је 9. јануара 1992. године под првобитним називом Српска Република БиХ.
Основали су је српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ након што су прегласани у кључним питањима о опстанку Југославије, а припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба, који су имали статус конститутивног народа.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.