RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Radio Brčko danas slavi 62. rođendan

Prvi signal, riječi „Ovdje Radio Brčko“, pušten je 15.02.1960. godine.

Do tog trenutka nije bilo novina niti nekih drugih prigodnih načina putem kojih bi se građani informisali, osim jedne razglasne stanice, na kojoj su davana neka najbitnija obavještenja.

Predajnik za Radio stanicu Brčko napravio je za tadašnjih 150 hiljada dinara izvjesni mehaničar Brozović iz Vukovara, po nalogu Marka Piljanovića, sekretara Opštinskog komiteta Saveza komunista u Brčkom, uz odobrenje predsjednika opštinske Skupštine Osmana Derviševića.

Predajnik je smješten u kupatilu Opštinskog komiteta, u malu prostoriju u kojoj je bio jedan megafon, jedan gramofon i jedan zaposlenik.

Kasnije su putem želja slušalaca, reklama i obavještenja obezbijeđena sredstva te je program oblikovan tako da zadovolji potrebe informisanja građana.

U to vrijeme, u bivšoj Jugoslaviji, postojala je 21 radio stanica, a u Bosni i Hercegovini prije „Radio stanice Brčko“ poslovale su samo dvije radio stanice i to „Radio Sarajevo“ i „Radio Tuzla“.

„Radio stanica Brčko“ je bila smještena u zgradi bivšeg Komiteta i brojala je pet zaposlenih radnika (direktor, novinar, tehničar, spiker i administrativni službenik). Godine 1978. se preseljava u zgradu „Kloster“, a oko 1975. godine postaje dio Centra za kulturu, informisanje i obrazovanje odraslih kao „Osnovna organizacija udruženog rada“.

Godine 1983. pored emitovanja radio programa počinje sa izdavanjem novinskog lista „Graditelj“, koji je pod tim nazivom izlazio do kraja 1991. godine, dva puta mjesečno. U toku 1991. godine preduzeće je počelo emitovati stereo gradski program na 94,80 MHz i poslovalo kao dioničko društvo 127 dana.

Godine 1992. novinski list mijenja naziv u „Brčanske novine“ i biva izdato samo nekoliko izdanja. Godine 1993. ponovo počinje izdavanje novinskog lista pod nazivom „Brčanski pogledi“ sve do 2001. godine kada preduzeće svoju aktivnost svodi na emitovanje radijskog programa.

Tokom ratnog i poslijeratnog perioda u Bosni i Hercegovini, na području opštine Brčko, poslovale su tri radio stanice: „Javno preduzeće OJRNIP Brčko“, „Javna ustanova za informisanje Maoča“ i „Javno preduzeće Nove Ravne Bijela“.

Proglašavanjem Brčko distrikta BiH, navedene tri radio stanice su objedinjene u jedinstveni i multietnički radio, pod  nazivom Javno preduzeće „Radio Brčko“ d.o.o. Brčko distrikt Bosne i Hercegovine.

01.11.2021. godine,  prema odluci Skupštine Brčko distrikta BiH, mijenja status iz Javnog preduzeća „Radio Brčko“ d.o.o. u Radio-novinsku i izdavačku ustanovu „Radio Brčko“.

Kao javni medijski emiter u svom programu, koji se emituje 24 sata dnevno, proizvodi preko 90 posto sadržaja vlastite produkcije.

Program Radio Brčkog emituje se na tri frekvencije: 92.80, 94.80 i 105.00 MHz.

Sfera informativnog pokrivanja su sve oblasti života, kako na području Distrikta Brčko, regiona sjeverne Bosne, tako i cijele zemlje te šireg okruženja. Zastupljeni su sadržaji za sve kategorije stanovništva u edukativnom, informativnom, političkom, kulturnom i svakom drugom smislu.

Emisije vlastite produkcije redovno postavljamo na web stranicu Radija www.radiobrcko.ba, a naši sadržaji su dostupni i na društvenim mrežama Facebook i Instagram.

Iza šest decenija našeg rada stoje brojna priznanja, pohvale i nagrade za kvalitetu programa i unapređenje standarda u novinarstvu.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Donirane zaštitne maske uposlenicima Radio Brčkog

Mirsad Arnautović

Честитка “Радио Брчког” поводом православног Божића

Radio Brčko

Čestitka gradonačelnika i dogradonačelnika prigodom 61. obljetnice “Radija Brčko”

Radio Brčko