RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Oni žele promjene, oni žele bolje – oni stvaraju mogućnosti za sebe i nove generacije mladih u BiH

Nemamo iskustva, ne možemo ništa promijeniti, sistem je prekomplikovan da se uključimo, jedino je bolje ako probamo negdje drugo – poruke su i razmišljanja brojnih mladih generacije širom Bosne i Hercegovine koje se nažalost sve više uzimaju zdravo za gotovo. Najbolji i najučinkovitiji put do promjena stavova, brisanja predrasuda i ostvarenja novih ciljeva donose upravo mladi.

Program zadržavanja mladih u BiH – opšta mobilizacija!  projekat je koji provode PRONI – Centar za omladinski razvoj i UG Nešto više,  uz podršku Evropske unije, s ciljem osnaživanja omladinskih organizacija, aktivnijeg učešća mladih u procesu reformi obrazovanja te stvaranja novih prilika za zapošljavanje. Projekat, od mladih za mlade, nastoji stvoriti mrežu mladih stručnjaka i predstavnika zagovaranja za zapošljavanje i obrazovanje, osnažiti omladinske organizacije civilnog društva i podržati njihovo učešće u donošenju odluka, izradi politika i strategija, unaprijediti pravni i politički odnos prema mladima te svakako povećati svijesti o važnosti gubitka populacije mladih u ovoj državi.

Kroz ovaj projekat mi želimo mladima pružiti priliku, a ono što tražimo od njih i što je poruka za mlade – dajte priliku Bosni i Hercegovini!“, ističe Dejan Rađen iz PRONI-ja.  Zahvaljujući projektu, 80 mladih iz pet lokalnih zajednica prošlo je obuku za identifikovanje, kreiranje i vođenje kampanje javnog zagovaranja kako bi se povezali sa svojim vršnjacima iz drugih mjesta, te tako udruženi mogli da kreiraju i postave dnevni red za pregovore o njima značajnim temama sa donosiocima odluka u svojim zajednicama, ali i državi. David Ugren iz Srpca, jedan od učesnika programa, kaže : „Mislim da je učešće mladih veoma važna stvar, pogotovo što se tiče naše države jer se nekako nalazimo u situaciji gdje smo konstatno okruženi različitim faktorima koji nam govore da ne možemo baš mnogo da utičemo na promjene u našem sistemu. Kao učesnik ove akademije naučio sam kako da identifikujem razne probleme u našem društvu unutar države i da ih izolujemo i nađemo način da ih riješimo.“

Mladi koji su učestvovali na radionicama i obukama saglasni su da je za stabilno i demokratsko društvo neophodna izgradnja demokratske političke kulture što se može postići kroz edukacije, osnaživanje i osvještavanje mladih da oni trebaju biti nosioci promjena i aktivni članovi svojih zajednica.

Marijana Vukmirica, učenica akademije za mlade „Bitno je da nekako razbijemo predrasude da smo mi kao pojedinci nemoćni, pasivni, da smo samo kap u moru i da ne možemo utjecati na donosioce odluka. Mi nismo tu zbog vlasti, vlast je tu zbog nas, a na ovaj način smo mladim ljudima pokazali kako kroz kreiranje i sprovođenje kampanja javnog zagovaranja oni mogu da identifikuju probleme i da zajedno, udružujući se sa drugim ljudima, utiču da se ti problemi i riješe.

Brojnim i raznolikim projektnim aktivnostima, uključujući uspostavljanje mreže omladinskih organizacija, stvaranje web alata za online konsultacije mladih, organizovanje 15 radionica za 300 mladih osoba na teme zagovaračkih kampanje, istraživanjem i anketiranjem, mladi nastoje teme obrazovanja i zapošljavanja vratiti na dnevni red kao teme koji su među najbitnijim za ostanak mladih u svojoj zemlji. David Pavlović kaže da vjeruje da je to moguće, ukoliko mladi zajedno rade na ostvarenju svojih ciljeva: „Projekat Opšta mobilizacija je jedan od projekata međusobnog umrežavanja mladih iz Bosne i Hercegovine koji imaju slične probleme i koji zajednički rade na njihovom rješavanju. To su mladi ljudi koji se bore da ostanu u Bosni i Hercegovini s ciljem razvoja boljeg društva ovdje kod nas i nadam se da će ovaj projekat pomoći mnogim mladima da dođu do svog rješenja, do konačnog cilja.“

Znamo šta trebamo, imamo vještine i znanja kako riješiti probleme, znamo s kim treba da sarađujemo, znamo da nas slušaju i uvažavaju i znamo da zajedno radimo na boljoj, evropskoj budućnosti naše države – nadamo se da će ovo biti poruke koje će biti dio svakodnevnice bh mladih.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Nova radna mjesta za mlade stručnjake u BiH

Radio Brčko

EU “Periskop”: Mladi poduzetnici inspiracija za razvoj lokalnih zajednica

Radio Brčko

Prava i položaj starijih danas, naša prava sutra: Unapređenja kvalitete života za građane starije životne dobi

Radio Brčko