Brza cesta Neum-Stolac već pokazuje rezultate svoje izgradnje jer Neum bilježi porast posjetitelja, a u bh. biseru na Jadranu trenutačno najviše boravi domaćih gostiju i dijaspore te onih iz Srbije i Poljske.
– U ovih dvadesetak dana nakon otvorenja ceste primijeti se da je promet povećan i da ima veći broj vozila na samoj cesti, a samim time i veći broj dolazaka u Neum. Istina, to su većinom još jednodnevni dolasci, ali efekt i rezultati ceste se već pokazuju – rekao je u razgovoru za Fenu načelnik Neuma Dragan Jurković.
On je još u kampanji najavljivao kako mu je jedan od prioriteta i razvijanje neumskog zaleđa.
– Brza cesta će nam to uvelike olakšati. Trenutačno kroz izradu Prostornog plana općine Neum planiramo graditi dvije poslovne zone koje će biti usko povezane uz ovu cestu, a izgradnjom ceste otvorili su se potencijali i ruralnog turizma – izjavio je Jurković, dodavši kako je riječ o industrijskim zonama Dubrava (na petlji kod Babinog dola uz novu cestu) i Cerovica (na petlji Stolac-Neum-Čapljina).
Oko Neuma je posljednjih godina bilo i infrastrukturnih radova, a jedno od najvećih gradilišta je bilo ono Pelješkog mosta u susjednoj Hrvatskoj te je Jurković dao svoje mišljenje i o tome kako će otvaranje ovog mosta utjecati na Neum.
Pelješki most
– Otvaranje Pelješkog mosta će nas rasteretiti dnevnog prometa i osigurati nekakav opušteniji odnos te veći dotok gostiju u Neum. Vjerujem da će ići u tome smjeru, ali sačekati ćemo otvorenje mosta i par dana da vidimo kako će se stvari odvijati – ustvrdio je.
Pritom je naglasio kako zadnjih godina aktivno rade na tome da se na graničnim prijelazima prema RH prekategorizira i na prijelaz roba.
– Znamo da u Neumu postoji carinska ispostava i time bi iskoristili te kapacitete. Nadam se da će Uprava za indirektno oporezivanje BiH i Hrvatska naći zajednički interes da bar jedan od ta dva prijelaza bude za prijelaz roba i putnika – navodi Jurković.
Sezona na oko 90 posto popunjenosti u odnosu na rekordnu 2019.
Po njegovim riječima, turistička sezona u Neumu je zadovoljavajuća, a u odnosu na rekordnu 2019. godinu dostignuta je brojka od 80 posto te godine.
– Sezona je trenutačno na 85 do 95 posto popunjenosti naših kapaciteta i očekujemo ovih dana da će kapaciteti biti maksimalno popunjeni te da ćemo idućih četrdesetak dana nastaviti s maksimalnom popunjenošću – ističe načelnik jedinog bh. grada na moru.
U Neumu su najbrojniji domaći gosti i oni iz dijaspore, a iza njih su po brojnosti gosti iz Srbije, Poljske, Njemačke, Austrije i Francuske.
Nedostatak radne snage
No i tamo je jedan od glavnih problema nedostatak radne snage.
– Kao i svugdje, i u BiH i u susjedstvu, problem je pronalazak kvalitetne radne snage. Svi se bore, pa tako i mi u Neumu. U svakoga je manjak radnika, u nekoga veći, u nekoga manji – naglašava Jurković.
Osvrnuo se i na pokretanje općinske turističke zajednice za koju Općina već priprema potrebne pravne akte.
– Na zadnjoj sjednici OV usvojili smo odluku o pokretanju općinske turističke zajednice. Ona je postojala i 2003. godine, da bi federalnim zakonom, kojega je Ustavni sud poništio, stala s radom. Pokrenuli smo aktivnosti koje će dovesti do ponovnog uspostavljanja, pripremamo statut, poslovnik i ostale akte te ćemo uskoro imati formiranu turističku zajednicu – kazao je on.
Neum bi uskoro mogao osjetiti veću korist od turizma jer će veći “dio financijskog kolača” ostati u ovoj općini na jugu BiH.
– Dugo godina smo imali problem da dio od boravišnih pristojbi nije ostajao u Neumu, u biti vraćao bi se veoma mali postotak. Sada se to promijenilo, a naše projekcije su da će novac koji bi mogao ostati u Neumu uvelike pridonijeti gradu i na marketinškom i na infrastrukturnom planu – zaključio je neumski načelnik.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.