У организацији „Конзервативног клуба“ Брчко синоћ је у Културно-административном центру „Патријарх српски Павле“ промовисана књига новинара Буде Симоновића „Огњена Марија ливањска“.
Аутор књиге каже да је ријеч о документаристичкој прози која доноси текстове-свједочења преживјелих српских жртава на подручју Ливна 1941. године. У књизи која има осам издања налазе се имена 1587 становника неколико села са подручја Ливна који су страдали на празник Огњене Марије те године.
„То је једно горко свједочанство онога што се догађало у Ливну и околини. Дошао сам у то мјесто 1990. године да напишем једну репортажу о жени која је била више од мјесец дана у јами и преживјела страдање. Испоставило се да ми је та жена, Стана Црногорац испричала да није била једина која је преживјела и да их је било укупно 14 у тој јами. На обронцима Динаре су усташе 1941. године у ту јаму убацили 218 углавном жена и дјеце из Горњих и Доњих Рујана“, рекао је Симоновић додавши да су неким чудом њих четрнаестеро преживјели 45 дана.
Он каже да је ове људе из те јаме спасио усташки жандар Винко Томаш који је сазнао од једног мјештанина да у јами има још живих људи и уз помоћ италијанске команде, која је тада штитила преостале Србе из тог краја, успио да их спаси.
„Ово није књига само о њима него о свим страдалницима који су успјели да преживе страхоте али и о оним који су остали на дну јама у околини Ливна“, навео је Симоновић у обраћању многобројној публици.
Књига „Огњена Марија ливањска“, с непотпуним подацима и на основу причања малобројних преживјелих Срба, штампана је 1991. године, послије Симоновићевог боравка на подручју Ливна.
У име суорганизатора синоћне промоције Удружења „Огњена Марија ливањска“ из Београда, Никола Петровић каже да као мјештанин Ливна има моралну обавезу да баштини културу сјећања на све оно што се током Другог свјетског рата десило народу из тог краја.
„Окупљамо Србе углавном поријеклом из тих крајева јер је тема страдања нашег народа била забрањена у нашем завичају и ми ту причу покушавамо у посљедњих 12 година од како сам предсједник Удружења, да испричамо на што више мјеста“, нагласио је Петровић.
У име Конзервативног клуба новинаре са овом књигом и њенима значајем упознао је Александар Пајкановић који је рекао да се активности клуба настављају промоцијама првокласних дјела. Књижевно вече су својим извођењем етно музике са подручја Динаре увеличале и чланице етно-пјевачке групе „Босиљак“ из Брчког.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.