RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Брчко: Нема регистрованих случајева антракса

Фото: Архива

На подручју Брчко дистрикта за сада нема регистрованих случајева антракса бактеријског обољења код преживара – оваца, коза и говеда, али надлежни упозоравају на опрез с обзиром на појаву те болести у средњој Босни.

Шеф Пододјељења за ветеринарство Владе Брчко дистрикта Коста Којић каже да је антракс или црни пришт веома опасно бактеријско обољење јер се животиње обично заразе на испаши, те може довести до велике стопе угинућа које представља потенцијални извор заразе за остале животиње.

Фото: Анђелка Ђурић

„Најчешће оболијевају преживари, односно животиње које излазе на испашу, а то су: овце, козе и говеда, али могу и људи. Обично се јавља у мањим мјестима, а једно од њих је и Соколац гдје је прошлог мјесеца забиљежен антракс код двије овце. Постоји и даље номадско сточарење гдје овце са Романије долазе у топлије крајеве и постоји могућност за пренос ове болести“, појаснио је Којић.

Према његовим ријечима, први симптом да је животиња обољела од антракса или црног пришта је угинуће са акутном клиничком сликом.

Како би се заштитиле животиње, Којић истиче обавезна је вакцинација која се већ годинама спроводи и у случају потврде овог обољења мора се извршити и дезинфекција и уклањање тих лешева.

Такође, код антракса је специфично што може у одређеним случајевима да се пренесе на људе поготову у контакту са лешевима, нагласио је Којић.

„Постоје двије форме антракса кожна и плућна и ако се на вријеме не предузме терапија може доћи до смртног исхода“, истакао је Којић.

Када је ријеч о осталим болестима, каже Којић да се вирусна заразна болест куга малих преживара појавила задњих година у Европи, те да је потврђена и у Румунији и Македонији.

Из Пододјељења за ветеринарство Владе Брчко дистрикта савјетовали су да власници своја стада редовно вакцинишу како би избјегли евентуалне заразе било које врсте.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.