RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

BiH jača spremnost za uvođenje EES i ETIAS kroz studijsku posjetu Italiji

Visoka delegacija Bosne i Hercegovine boravila je prošle sedmice u studijskoj posjeti Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Italije s ciljem upoznavanja s iskustvima Italije u pripremama za implementaciju Evropskog sistema za informacije i odobrenje putovanja (ETIAS) te Sistema ulaska/izlaska (EES) – dva ključna elementa modernizovane arhitekture upravljanja vanjskim granicama Evropske unije.

Posjeta je realizirana u posebno značajnom trenutku, neposredno nakon zvaničnog pokretanja EES sistema 12. oktobra, što označava novu fazu u upravljanju granicama i procedurama putovanja širom cijelog prostora Schengena.

Delegaciju Bosne i Hercegovine, koju je predvodio Mirko Kuprešaković, direktor Granične policije BiH, činili su članovi Radne grupe za monitoring provođenja Odluke o bezviznom režimu za građane BiH u EU, koju je imenovalo Vijeće ministara. U sastavu Radne grupe su također visoki predstavnici Ministarstva sigurnosti, Službe za poslove sa strancima, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), Tužilaštva BiH i drugih ključnih institucija.

Učesnici su imali priliku razgovarati sa zvaničnicima Ministarstva unutrašnjih poslova Italije te steći neposredan uvid u italijansko iskustvo uvođenja Sistema ulaska/izlaska (EES) kao i pripreme za predstojeće pokretanje Evropskog sistema za informacije i odobrenje putovanja (ETIAS), kao i u relevantne zakonodavne, operativne i tehničke aspekte upravljanja granicom. Posjeta je obuhvatila i terenske obilaske Međunarodnog aerodroma Leonardo da Vinci (Fiumicino) i luke Civitavecchia, koji su omogućili praktičan uvid u funkcionisanje EES sistema.

Ovom inicijativom institucije Bosne i Hercegovine dodatno jačaju svoju spremnost za predstojeće promjene u procedurama putovanja prema Evropskoj uniji te su sada u boljoj poziciji da informišu javnost o novim zahtjevima i procesima koji će pratiti bezvizna putovanja u EU, doprinosеći sigurnom, efikasnom i s evropskim praksama usklađenom upravljanju migracijama u zemlji.

Kuprešaković, šef delegacije i direktor Granične policije BiH je da Granična policija BiH aktivno učestvuje u pripremama za implementaciju sistema EES i ETIAS, u skladu sa standardima Evropske unije, što će doprinijeti efikasnijoj kontroli prelaska granice, unapređenju sigurnosti i očuvanju bezviznog režima za građane BiH.

– Kontinuirana razmjena iskustava sa državama članicama EU, poput Italije, jača uzajamno povjerenje i omogućava efikasniji odgovor na zajedničke izazove u oblasti granične sigurnosti i upravljanja migracijama – kazao je Kuprešaković.

Dodao je da Granična policija BiH nastavlja s provođenjem operativnih aktivnosti usmjerenih na sprječavanje krijumčarenja migranata, trgovine ljudima i drugih oblika organizovanog prekograničnog kriminala, te na efikasno upravljanje migracijama, naglašavajući da pravovremena razmjena informacija, zajedničko djelovanje i partnerski pristup ostaju ključni za suočavanje s ovim izazovima.

Međunarodna organizacija za migracije (IOM) organizirala je studijsku posjetu u okviru projekta “Jačanje kapaciteta za upravljanje migracijama i granicom u Bosni i Hercegovini”, koji finansira Generalna direkcija za pitanja Italijana u inostranstvu i migracione politike Ministarstva vanjskih poslova i međunarodne saradnje Republike Italije, u saradnji s projektom EU4FAST.

Ova aktivnost doprinijela je jačanju spremnosti institucija BiH za prilagođavanje predstojećem uvođenju ETIAS i EES sistema u Evropskoj uniji, kao i daljem usklađivanju s evropskim standardima i praksama, saopćeno je iz IOM-a.

Izvor: Fena

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.