RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BrčkoKultura

Brčko: Otvorena foto – dokumentarna izložba o životu glumačkog velikana Dragomira Bojanića Gidre

Foto: Sanita Jerković - Ibrahimović

Dokumentarna izložba pod nazivom “Pažnja, snima se! Dragomir Bojanić Gidra (1933-1993)” otvorena je sinoć u Umjetničkoj galeriji u Brčkom, koja je zajedno sa brčanskim arhivom organizator i domaćin ove izložbe.

Foto: Sanita Jerković – Ibrahimović

Ovu istorijsku foto – dokumentarnu izložbu o stvaralačkoj zaostavštini glumačkog velikana Gidre, koji je svoju karijeru započeo na daskama Kragujevačkog teatra i snažno obilježio jednu epohu srpskog i jugoslovenskog pozorišta, filma i televizije, u povodu velikog jubileja, 190 godina Knjaževsko-srpskog teatra u Kragujevcu, pripremio je Istorijski arhiv Šumadije Kragujevac prošle godine, kazao je autor izložbe Slavko Stepanović.

“Sa namjerom da najširoj javnosti donesemo njegovu biografsku priču i sve ono što nismo mogli da saznamo o njegovom životu i radu, a imali smo potrebu da na to podsjetimo kao dio kulture sjećanja i kao dio duga prema čovjeku koji je rođen u Kragujevcu, koji je svojim talentom privukao pažnju čitavog kulturnog prostora bivše Jugoslavije i šire, i koji i dan danas uveseljava brojne gledaoce”, dodao je Stepanović.

Foto: Sanita Jerković – Ibrahimović

Izložba se primarno bazira na originalnim dokumentima i građi iz Istorijskog arhiva Šumadije Kragujevac, kao i iz mnogih drugih institucija i ustanova kulture na cijelom bivšem jugoslovenskom prostoru. Stepanović je naglasio da je veliki doprinos realizaciji izložbe dala i Gidrina kćerka Jelena Bojanić, koja je ustupila lične porodične fotografije ovog glumca iz djetinjstva, kao i one nastale iza kamera.

“Izložba se bavi Gidrinim djetinjstvom, odrastanjem, školovanjem i njegovom karijerom koju je započeo kao pozorišni glumac u teatru, a nastavio kao glumac u svijetu filma i televizije. Predstavljao je generaciju glumaca koja je prva akademski školovana, te glumca koji je na neki način gradio jugoslovensku kinematografiju. Kao takav sav svoj rad posvetio je unapređenju umjetničkog pristupa na filmu iako ga mi najčešće vezujemo za komediografiju i filmove koji su bili zanimljivi svim generacijama i dan danas“, dodao je Stepanović.

U ime domaćina izložbe Ćazim Suljević, šef Službe za arhiv Brčko distrikta BiH, pojasnio je da je do ove saradnje došlo tako što je prilikom radne posjete Istorijskom arhivu Niš, autor Stepanović izrazio želju da rezultate svog rada predstavi u Brčkom.

“Dogovor je potvrđen prilikom uzvratne posjete kolega iz Istorijskog arhiva Niš i Istorijskog arhiva Šumadije Kragujevac, kada su bili na otvaranju izložbe “Brčko u mađarskim arhivima”. Tako da smo danas u prilici da pogledamo rezultate istraživanja o životu i djelu jednog važnog umjetnika, ne samo za Srbiju i njegov zavičaj Kragujevac, već i za bivšu Jugoslaviju i širu kulturnu historiju”, dodao je Suljević.

Foto: Sanita Jerković – Ibrahimović

Prema njegovim riječima, već je načelno dogovoreno sa Arhivom Niš, da krajem godine u Brčkom predstave i rezultate istraživanja o životu i djelu Šabana Bajramovića, što bi se moglo obogatiti i jednim ozbiljnim programom koji priprema Niška filharmonija.

Također, kazao je i da je u pripremi dokumentarna izložba o životu i djelu prve akademske slikarke rođene u Brčkom, Vere Božićković.

Izložba “Pažnja, snima se! Dragomir Bojanić Gidra (1933-1993)” u Brčkom ostaje otvorena do 20. jula.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Ostavite komentar

*