RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Bosna i Hercegovina mnogima je poželjna turistička destinacija

Bosnu i Hercegovinu je tokom prvih šest mjeseci ove godine posjetilo 857.337 turista, što je za 1,1 odsto manje nego u istom periodu prošle godine. Međutim, broj noćenja povećan je za jedan odsto. Od januara do juna ostvareno je više od milion i 800 hiljada noćenja. Naša zemlja mnogima je poželjna destinacija, a evo i zašto.

Kanton Sarajevo bilježi odlične rezultate i zadržava status jedne od najatraktivnijih turističkih destinacija u regiji. Turističkim radnicima posebno je to drago jer je ova godina inače krizna za turizam u cijelom svijetu.

HARIS FAZLAGIĆ, Turistička zajednica KS

“Za prvih šest, sedam mjeseci mi opet obaramo rekorde, prije svega u broju noćenja, što nam je jako bitno. Više za 5 posto nego prošle godine za prvih šest, sedam mjeseci, mada je juli mjesec bio rekordan u dolascima. A za prvih šest, sedam mjeseci nismo na istom nivou dolazaka kao prošle godine, ali nam je drago da je više od pet posto noćenja.”

Najviše stranih turista dolazi iz regiona, Hrvatske, Srbije i Slovenije, a potom iz Turske, Njemačke, SAD-a i Kine.

ANĐELKO MASLAĆ, Turistička zajednica HNK

“Kod nas u županiji je stvarno raznolika ponuda. Možemo se pohvaliti, evo vi danas u Mostaru pijete kafu, na sat vremena ste od obale i mora u Neumu, a isto tako na sat ste od Konjica i Blidinja i Jablanice gdje možete piti kavu i uz Neretvu, neke planine preći. Na Blidinju kada imate snijega, ima i zimski turizam.”

U odnosu na isti period lani, domaći turisti ostvarili su 3,6 posto više dolazaka, dok su stranci ostvarili 3,2 posto manje. U Republici Srpskoj i ove godine podsticaće domaće goste.

Turističkim trendovima doprinijeće i turistički vaučeri koji bi građanima u RS trebali biti dostupni ove godine, od septembra.

SANELA ŠIMUN, Turistička organizacija RS

“Gledajući prethodni neki period, građani Republike Srpske su svoje turističke vaučere koristili najviše u banjskim centrima. Vladalo je veliko interesovanje i ja se nadam da će vladati veliko interesovanje i sada.”

Da uvijek može bolje svjesni su i turistički radnici. Izazov je i dalje smanjenje sive zone, a dobro bi došlo i međusobno povezivanje.

Izvor: BHRT

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

BiH: U oktobru više turista za 52,9 odsto

Vladimir Matijević

Noćenje u stanu slavnih ‘Prijatelja’ košta samo 19,94 dolara

Radio Brčko

Pandemija koronavirusa nije ugrozila zimski turizam u BiH

Radio Brčko

Ostavite komentar

*