RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Magazin

Udesetostručena gojaznost djece u poslednjih četrdeset godina

Analiza je objavljena u medicinskom magazinu Lancet i pratila je trend gojaznosti kod djece u više od 200 zemalja.

U Velikoj Britaniji jedno od 10 djece od pet do 19 godina je gojazno. Ovakva djeca imaju veći rizik da budu gojazna i kada odrastu i imaju povećan rizik obolijevanja od različitih bolesti.

Iako se stopa gojaznosti stabilizuje u mnogim evropskim zemljama s visokim standardom, uključujući i Veliku Britaniju, ona se ubrzano povećava u mnogim drugim dijelovima svijeta, posebno u Istočnoj Aziji, naprimjer u Kini i Indiji. Istraživači vjeruju kako su široka dostupnost i promocija jeftine nezdrave hrane koja deblja glavni razlozi za ovu pojavu.

U Polineziji i Mikroneziji pedeset posto mladih ima problema s viškom kilograma i gojaznošću, a istraživači kažu da će, ako se ovaj trend nastavi, uskoro gojaznost biti češća nego pothranjenost. Tako se u Istočnoj Aziji, Latinskoj Americi i Karibima u posljednjih nekoliko decenija desio zaokret od pothranjenosti do gojaznosti.

Među zemljama s visokim prihodima, SAD imaju najvišu stopu gojaznosti kod djevojčica i dječaka, 19,5 i 23,3 posto.

“Čak su i svi mršavi ljudi teži nego što bi bili prije 10 godina. Nismo postali lijeni, bezvoljni i pohlepni. Činjenica je da se svijet oko nas mijenja”, rekao je jedan od istraživača Harry Rutter.

Fiona Bull iz Svjetske zdravstvene organizacije smatra da se treba smanjiti proizvodnja nezdrave i kalorične hrane te više promovisati fizička aktivnost. Dosad je tek nešto više od 20 zemalja uvelo porez na zaslađene napitke.

Izvor: https://www.klix.ba

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.