RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

БиХ: Хакери главни проблем електронског гласања

Иако се пред сваки изборни циклус у БиХ говори о увођењу елемената електронског гласања, сваки пут се деси да се конкретан приједлог појави пред саме изборе, па се под изговором да више нема времена предложи одлагање до наредних избора.

Док једни мисле да би увођење елемената електронског гласања био скуп процес који не би донио конкретне предности, други, пак, сматрају да би се на тај начин могло коначно стати украј евентуалној изборној крађи и тиме прекрајању народне изборне воље.

Вехид Шехић, бивши предсједник Централне изборне комисије БиХ и велики заговорник увођења електронског гласања, каже да има довољно времена да се систем уведе, али да се боји да не постоји политичка воља да се тај процес оствари.

“Електронско гласање би засигурно довело до поштенијих избора, али имам осјећај да многима не одговара било каква измјена Изборног закона. Ако заиста желимо да избори буду демократски, фер, поштени и слободни, онда је увођење електронског гласања рјешење које треба да имплементирамо”, рекао је Шехић за “Независне”.

Максида Пирић, портпарол ЦИК БиХ, каже да ће се о евентуалним побољшањима изборног процеса моћи више рећи кад буде објављен извјештај о спроведеним претходним изборима и мјерама који би се могли увести. До тада, каже, ЦИК се не може изјашњавати о евентуалним измјенама Изборног закона и евентуалног увођења нових технологија. Додаје да је формирана радна група о измјени Изборног закона БиХ у којој сједе представници ЦИК БиХ, ентитетски органи, представници Министарства цивилних послова БиХ, представници Министарства за људска права и избјеглице БиХ, као и представници других институција и организација.

“Мислим да су они већ одржали један састанак и да ће се бавити тим пословима”, рекла је Пирићева за “Независне”.

Шехић каже да је скептичан када је у питању радна група, подсјећајући да је она већ давно формирана, а да није остварила резултате које је јавност очекивала. На примједбе да је електронско гласање скупо, одговара да постоји много технологија које се могу дефинисати као елементи електронског гласања, те да не подразумијевају све оне машине за електронско гласање. Како каже, неке се односе на биометријско идентификовање гласача, релативно јефтину и једноставну технологију, а која би спријечила да неко на гласачко мјесто дође с десет личних карата.

“Ни увођење скенера није класично електронско гласање, али је изузетно корисна технологија јер гласачки листић дира само гласач који га убацује у скенерски уређај. На тај начин се значајно сужава простор за злоупотребе”, каже Шехић. Такође, увјерен је да би нове технологије могле значајно скратити вријеме од расписивања избора до проглашавања изборних резултата.

“Неприхватљиво је дуг период од 180 дана. Рокове треба значајно скратити, као у сусједним земљама”, истиче он.

Иначе, критичари електронског гласања наводе двије најозбиљније мане, које се односе на могуће хаковање и недостатак папирног трага. Наиме, у модерном добу хакери могу ући у електронски систем и промијенити изборни резултат, а то се теже открива јер не постоји папирнати гласачки листић који би се могао провјерити како би се утврдило стварно стање. С друге стране, пропоненти електронског гласања указују на банке, које су такође рањиве на хаковање, али да је систем ипак релативно сигуран.

Извор: Независне

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Brnabić: Srbija ni na koji način nije utjecala na izborni proces u Crnoj Gori

Radio Brčko

Preliminarni rezultati izbora u Njemačkoj: Najviše glasova osvojio SPD na čelu s Olafom Scholzom

Radio Brčko

CIK BiH: Danas zaključivanje biračkog spiska za birače van BiH

Radio Brčko