Dvodnevni stručni skup „Protueksplozivna zaštita –sastavni dio zaštite od požara , zaštite na radu i spriječavanje katastrofa „ na kojem nazoče eksperti iz ove oblasti iz pet zemalja , Hrvatske, Srbije, Slovenije , Makedonije i Bosne i Hercegovine, počeo je danas u Omladinskom centru Brčko distrikta Gradonačelnik Brčko distrikta Dr. Anto Domić , koji je nazočio otvorenju je istakao važnost ovog stručnog skupa posebice kada je u pitanju kreiranje pravnog osnova i primjena u praksi mjera zaštite od različitih vrsta eksplozija, kako u običnom životu, tako i u tehnološkim procesima.
Domić je kazao da Brčko distrikt nema razrađene pravne akte koji bi precizirali i standardizirali jednu takvu oblast , i skup je veoma važan , posebice što su s epojavili eksperti iz više država , koji govore o tome problemu , i upućuju nas kako se kao društvo možemo organizirati i donijeti akte i iste primjeniti , a u cilju bolje sigurnosti , bilo kao zajednica ili pojedinac koji je u izravnom kontaktu s takvim postrojenjima, naglasio je Domić.
Činjenica je , navodi on, da neka riješenja koja se pojavljuju u riješavanju energetskog sektora, nisu urađena po najvišim standardima a koji vrijede u okruženju , i upravo ovo što sada radimo jeste normiranje te oblasti, kazao je gradonačelnik Domić.
U ime organizatora skupa Rafo Jozić predsjednik udruge Atex iz Tuzle, udruge koja je formirana prije 4 godine od strane eksperata za protueksplozivnu zaštitu , je istakao da se žele baviti prevencijom i preuzeti europsku regulativu iz ove oblasti. Uglavnom radimo i surađujemo s kolegama iz zemalja bivše Jugoslavije , najviše kolegama iz Zagreba, Novog Sada i Beograda.
Bosna i Hercegovina , kaže Jozić je zapravo jedina zemlja koja još nije preuzela odgovarajuće europske direktive, i stoga želimo ovakve skupove organizirati u ovakvim sredinama gdje još postoji industrija i rizici, te su na inicijativu jednog člana , ali i lokacije i položaja distrikta Brčko, odabrali da to bude distrikt , neka sredina između Sarajeva , Zagreba i Beograda, a ipak lokalna zajednica koja ima mogućnost da zakonima i propisima uređuje svoju praksu i regulativu.
Pokušat će mo iz ovoga da i sutra nastavimo neke aktivnosti uz podršku članova organizacijskog odbora kojih iz Brčko distrikta ima deset, gdje namjeravamo izvršiti uvid u regulativu države, entiteta i distrikta Brčko, analizirati te predložiti neke mjere i zaključke , šta bi bilo moguće u distriktu Brčko , za razliku od regulative BiH koja je praktično u ovoj oblasti zaustavljena 2010 godine .
Jozić još navodi da su u Brčkom i predstavnici Instituta za standardizaciju BiH , Instituta za akreditaciju koji imaju svoja izlaganja , zatim predstavnici entiteta , i firmi iz entiteta, kao i distrikta Brčko.
Nakon njihovih izlaganja sutra će se održati Okrugli stol i time zaključiti savjetovanje.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.