RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Arhiva

Danas je Svjetski dan radija

Danas se obilježava Svjetski dan radija na spomen osnivanja radija UN-a koji je porukom: “Ovo su Ujedinjeni narodi. Obraćamo se ljudima svijeta! ” započeo emitiranje 13. veljače 1946. godine. Iako je prva svjetska radiopostaja KDKA u Pittsburghu započela redovito emitiranje još daleke 1920. godine, Svjetski dan radija obilježava se tek od 2012. godine.

Dugo se mislilo da će televizija svojom većom privlačnošću ugasiti radio kao medij, to se ipak niti nakon skoro stotinu godina nije dogodilo. Radio je ostao nezaobilazan medij sa svojom stalnom publikom. Sveprisutan je dok vozimo automobil, radimo za računalom, peglamo, ručamo u kući ili na javnom mjestu.

Cijeli svoj radni vijek upravo pred radijskim mikrofonom provela je Dobrila Semizović, višegodišnji novinar pred mirovinom i aktualni vršilac dužnosti ravnatelja “Radija Brčko”.

“U “Radio Brčko” sam došla 1976. godine i radni vijek poklonila sam radio-novinarstvu i nisam se zbog toga pokajala. U ovom radiju sam bila pripravnik, novinar, urednik i evo sad i v.d. direktora.  Iako mnogi kažu da radio izumire pojavom elektronskih medija, mislim da je radio medij prošlosti, sadašnjosti i budućnosti“, istaknula je Semizović, poručivši mladim novinarima da ne posustaju, te da se drže osnovnih radijskih načela – točnosti i brzine.

Dolaskom privatizacije, radio je počeo polako mijenjati oblike svoga rada i djelovanja. Sadržaji su relaksirani i sve više teže ka zabavnoj ulozi. No, još se zadržao njegov tradicionalni način prenošenja informacija. Osobito u manjim sredinama. Takvu ulogu i danas njeguje radiopostaja Orašje.

Tamošnji ravnatelj, Tihomir Bijelić, također je dugogodišnji novinar i zaljubljenik u radio. Za radio kaže da je najbrži medij i da nema premca, te da je mobilnom telefonijom i radio dobio na značaju, kako zbog svoje dostupnosti, tako i protokom i brzinom informacija.

U Bosni I Hercegovini još uvijek je veliki broj radijskih postaja. I svaka ima svoju bogatu povijest. Jedna od takvih je Radio FBiH, čija urednica Miranda Fejzagić ističe nadasve nezamjenjivost ovog medija. Ona je ukazala na poznate nam probleme u vezi sa javnim državnim servisom, te još jednom upozorila na građansku i obvezu parlamentaraca prema ovom pitanju.

U našu zemlju radio je stigao tek tridesetak godina nakon puštanja prvoga radio signala, ali ipak je to preko šezdeset godina emitiranja radijskog programa. Među prvima u BiH, točnije treći, je naš “Radio Brčko”. Emitiranje je započeo davne 1960. godine. Od tada do danas svojoj publici je prenio na milijune informacija.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.