RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Arhiva

Rak grlića maternice moguće spriječiti godišnjim pregledima

dr. Begzudin Ahmetović

U Brčko distrktu svake godine u prosjeku 12 žena oboli od karcinoma grlića maternice i taj se broj unazad nekoliko godina, nažalost, ne smanjuje. Ovu smo informaciju dobili od ginekologa i onkologa “Zdravstvenog centra Brčko”, dr. Begzudina Ahmetović, s kojim smo upriličili razgovor povodom Europskog tjedna prevencije karcinoma grlićama maternice.

U BiH godišnje od karcinoma grlića maternice oboli oko 250 žena. Što je ova bolest i koje žene najčešće pogađa?

Rak grlića maternice je drugi po učestalosti zloćudni tumor koji pogađa žensku populaciju najčešće od 30 do 50 godina. Po učestalosti ga nadmašuje jedino rak dojke. Godišnje u cijelome svijetu od ove bolesti oboli oko 500. 000 žena, a oko 300. 000 žena umre. Kada je u pitanju Europa, godišnje se otkrije oko 50. 000 slučajeva sa ishodom od oko 25. 000 smrtnih slučajeva. Iz navedenih podataka vidi se da je riječ o proširenoj bolesti koja odnosi veliki broj života. Ono što je značajno u cijeloj priči je da postoje velike razlike učestalosti ove bolesti između visoko razvijenih zemalja Zapada, sjeverne Evrope i Sjeverne Amerike s jedne strane, i nerazvijenih zemalja južne i istočne Evrope. U razvijenom svijetu nekoliko decenija postoje državni ili nacionalni programi prevencije raka grlića maternice, dok u nerazvijenim i zemljama u razvoju, gdje se i mi svrstavamo, takvi državni programi ne postoje.

Što podrazumijeva takav program?

Svaka žena tokom određenog perioda, obično godišnje se mora javiti ginekologu, gdje se uz ginekološki pregled vrši skrining ili papa test. To je jednostavna metoda kojom je moguće u ranim stadijima otkriti ovu bolest. Mi u našoj ginekološkoj službi u zadnjih šesnaest godina ulažemo napore da skrenemo pažnju na ovaj problem jer, u prosjeku, poslednjih deset godina imamo od 10 do 12 novih slučajeva različitih stadija i taj se broj još uvijek ne smanjuje.

Koji virus uzrokuje ovu bolest?

To je Humani papiloma virus ili skraćeno HPV – jedan široko rasprostranjen virus raznih tipova. Po tome da li može ili ne može izazvati rak grlića maternice, dijeli se na tipove visokog i niskog rizika. Onkogeni, HPV visokog rizika mogu izavati rak. Na našem podneblju najučestaliji su tipovi HPV 16 i 18 i oni uzrokuju 80 posto slučajeva raka.

Na koji način žena može dobiti virus HPV i koje su žene ugrožene?

Virus se prenosi spolnim kontaktom. Ugrožene su one žene koje često mijenjaju partnere, koje su rano stupile u spolni odnos, osobito ako se on desio prije šesnaeste godine života. Ako se ta infekcija, virusom izazvana, desi u toj dobi, vrlo je vjerovatno da će ta djevojčica oboljeti od ove opake bolesti.

Koji se simptomi najčešće ispoljavaju kod žena koje su već oboljele od ove bolesti?

Kao i sve druge zloćudne bolesti, tako i rak grlića maternice počinje neprimijetno sa simptomima koje žena obično zanemaruje. Prvo što primijeti je neuredno krvarenje, oskudno, koje se javlja izvan menstrualnog ciklusa, najčešće tokom seksualnog odnosa ili nakon kupanja i tuširanja. Krvarenja vremenom postaju obilnija i češća. Kada nam se takva žena javi, nakon izvjesnog perioda zanemarivanja ovih simptoma, često nađemo uznapredovali rak. Sa širenjem bolesti, krvarenja su još češća, zatim dolazi do pojave bolova u predjelu natkoljenica, potom bolest zahvaća mokraćovode, počinju stradavati bubrezi, dolazi do bubrežnog zapaljenja. Sa zahvaćanjem debelog crijeva i mokraćnog mjehura dolazi do pojave krvi u stolici i urinu, žena postaje mršava i blijeda. Sve ovo najčešće uzrokuje smrtni ishod.

Koliki je uspjeh izlječenja bolesti prilikom njenog otkrivanja u ranom stadiju?

Uspjeh liječenja zavisi od toga kada se bolest otkrije. To nije bolest koja se preko noći javlja. Prethodi mu tzv. Cervikalna intraepitelna neoplazija ili CIN-ovi, promjene uočljive PAPA testom koje ne predstavljaju, još uvijek, rak, no ako kao takve potraju mogu prerasti u rak. Grlić maternice je organ koji je ginekologu lako dostupan i unatoč metodi PAPA testa, radi se i dalje o zloćudnom tumoru o kojem mnoge žene nemaju razvijenu svijest. Uspjeh je direktno ovisan o ranom otkrivanju bolesti jer, u početnom stadiju, moguće ga je ukloniti jednim jednostavnim načinom- konizacijom, odnosno uklanjanjem oboljelog dijela grlića raka maternice. Žena je praktično potpuno izliječena i praktično sutra dan ide kući. Povoljan ishod je kod pacijentica koje dolaze na redovne ginekološke pregleda. U uznapredovanim stadijima radi se radikalna operacija koju je moguće izvesti samo do određenog stadija gdje podrazumijevamo kombinaciju kemoterapija i zračenja. Uspjeh liječenja i preživljavanja u ovakvim slučajevima je daleko slabiji. Stoga, savjetujem svim ženama od 20 do 70 godina da, bez obzira imaju li ili nemaju tegobe, barem jednom godišnje izvrše ginekološki pregled.

Na koji način možemo imunološki utjecati na prevenciju raka grlića maternice?

Imuni status ima veliki značaj u procesu nastanka i brzine razvoja bolesti, ali nažalost u današnjem društvu koje je prepuno stresa teško ga je izbjeći. To je nešto relativno na što ne možemo uticati. Ono na što možemo uticati, pored redovnih pregleda, jeste da se poradi na seksualnom odgoju na nivou porodice i škola.

 

FERIDA
Ferida Halilović

Ferida Halilović iz Brčkog oboljela je od raka grlića maternice prije 27 godina. Danas je zdrava žena, a o procesu svog izlječenja kaže da joj nije bilo lako. “Upornost i istrajnost, vjera u sebe i ljekare, podrška porodice, dobri lijekovi… sve to zajedno rezultiralo je tim da sam uspjela preživjeti”, rekla je Halilović koja je aktivna članica Udruge “Brčansko srce”.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.