RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Kultura

Predstava “Majka” večeras na sceni Kamernog teatra 55

Foto: BHRT

Na sceni Kamernog teatra 55, večeras će s početkom od 20 sati biti  izvedena predstava “Majka”.

Komad koji je rađen prema tekstu Floriana Zelera režirao je Dino Mustafić, a glumačku postavu čine: Tatjana Šojić, Enes Kozličić, Elma Juković i Mehmed Porča. Dramaturgiju potpisuje Stela Mišković, scenografiju i kostimografiju Adisa Vatreš Selimović, a muziku Irena Popović Dragović.

Florian Zeler se bavi univerzalnom temom porodice, a predstava na inovativan dramaturški način otvara pitanja životnih strahova, tegoba i frustracija kojima smo izloženi. Istovremeno je riječ i o predstavi junakinje koja je paradigma žene u savremenom svijetu. Porodica joj je bila prostor života, a onda nastupa sindrom “praznog gnijezda” i ona ostaje sama.

“Ovo je bio zanimljiv umjetnički poduhvat, a probe koje smo imali otkrivale su nam zbog čega je Zeler danas jedan od najizvođenijih pisaca u svijetu. On je otvorio teme koje se tiču naše intime i koje na intrigantan spisateljski način propituje univerzalne teme iz savremene perspektive”, kazao je Dino Mustafić.

Kako pojašnja Mustafić, cilj je da se u pozorištu progovori o društveno neprihvaćenim temama kao što su: suicid, razvod, mentalne bolesti, pozicija žene u porodici, dječija perspektiva na turbulentni svijet, starenje i smrt.

“Društvo funkcioniše u savršenom, licemjernom neskladu. Sve dok ne dođemo do fenomena majke. Kako u biološkom, tako i u socijalnom smislu, ovaj fenomen se opire svim konvencijama, stegama, emotivnim ograničenjima i kalupima. Majku ne možemo da smjestimo, da uokvirimo, da ukrotimo. Otkad postane, majka pripada djetetu. Bespogovorno i potpuno”, rekla je  dramaturginja Stela Mišković.

Predstava “Majka” je dio tetaraske trilogije  “Sin”, “Majka”, “Otac” . Sva tri projekta su rađena pod rediteljskom palicom Dine Mustafića. Kompletna trilogija bavi se porodičnim odnosima, čestim iluzijama i greškama, izazivanjem osjećaja krivice, straha, otuđenosti, čežnje za bliskošću, brige i ljubavi.

Predstava Majka Kamernog teatra 55, u režiji Dine Mustafića i prema tekstu Floriana Zelera, osvojila je prestižnu nagradu Gran Pri Susreta za najbolju predstavu u cjelini na Internacionalnim teatarskim susretima Brčko distrikta BiH 2024. godine.

Uz glavnu nagradu za predstavu, članovi tima Kamernog teatra 55 ostvarili su i zapažene pojedinačne uspjehe: Dino Mustafić osvojio je nagradu za najbolju režiju, Adisa Vatreš Selimović nagrađena je za izuzetnu scenografiju, a Irena Popović Dragović dobila je nagradu za muziku u predstavi.

Izvor: BHRT

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.