RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Magazin

Prvi put u posljednjih 100 godina promijenjen recept čokolade “Kadberi”

Britanska kompanija za proizvodnju čokolade “Kadberi” smanjila je procenat šećera za 30 odsto, čime je prvi put u posljednjih 100 godina promijenila recept ove poslastice.

U prodaji će se naći i nova verzija mliječne čokolade sa 30 odsto manje šećera i stara, originalna verzija sa većim procentom.

Glen Kejton, šef odjeljenja kompanije “Mondelez”, koja je vlasnik “Kadberija” za sjevernu Evropu, rekao je da je nova čokolada ponuđena na tržištu kao alternativa, a ne zamjena.

“Ja nisam prorok, ali mislim da će originalna verzija mliječne čokolade još dugo biti na policama”, rekao je on, piše “Dejli mejl”.

Uklonjeni procenat šećera nije zamijenjen vještačkim zaslađivačima, što obično daje manje sladak ukus.

Umjesto toga, oblik prirodnog vlakna biće korišten da dopuni druge sastojke i zadrži zrnastu strukturu čokolade, koja je njen zaštitni znak.

Tim od 20 nutricionista i naučnika u laboratorijama u Redingu i Bornvilu radio je na tajnom receptu pune dvije godine.

Izvori: www.srna.rs

Foto: Internet, Ilustracija

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.