RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Region

COVID potvrda jednako je sigurna i valjana kao putovnica

COVID potvrda sadrži sve sigurnosno-tehničke standarde poput putovnica. Skeniranje COVID potvrde, primjerice na granici, jednako je skeniranju putovnice i, što je iznimno važno, jednako valjano i sigurno.

COVID potvrde u posljednja dva dana bile su tražena ‘roba’. Mnogi su ih doista trebali, primjerice za prelazak granice, a neki su tek provjeravali kako cijela priča funkcionira. A da doista funkcionira u Hrvatskoj, pokazuju i podaci AKD-a, jer u nešto više od 24 sata od puštanja u rad Nacionalnog sustava za izdavanje EU digitalnih COVID potvrda, kazali su nam, izdano ih je više od 50.000. Ili preciznije, jučer do 15.30 sati bilo je izdano 50.767 COVID potvrda, s tim da je putem HZZO-a bilo izdano njih 9566, a sve ostalo putem sustava e-Građani. U AKD-u, državnoj tvrtki koja je u cijelosti izradila sustav COVID potvrda, ističu da nisu zaprimili upite vezane ni za kakve tehničke poteškoće s radom same aplikacije.

Dapače, reakcije koje dobivaju s terena, kažu, potvrđuju im da su odradili dobar posao jer građani s lakoćom dolaze do potvrda. Da aplikacija putem sustava e-građani promptno reagira, i sami smo isprobali i uvjerili se da je doista tako. Izrađena u dva mjeseca  Kao zamjerka kad je riječ o COVID potvrdama pojavljuju se neka pitanja o uvjetima izdavanja potvrde. Jednako tako neki građani primijetili su da nemaju ažurirane podatke o cijepljenju te u tom dijelu možda i dolazi do problema. AKD nije nadležan za podatke upisane u baze podataka Ministarstva zdravstva niti ima mogućnost uvida u njih, stoga je, ako je to posrijedi, prava adresa za prigovore nadležno Ministarstvo zdravstva, odnosno službe koje se time bave.

Još jedno od pitanja i nedoumica jest dobivaju li se potvrde automatizmom iako ih korisnik nije zatražio, a primjerice, dva puta je cijepljen i udovoljava trenutačnim uvjetima za izdavanje potvrde. Iz AKD-a kazuju da nije moguće zaprimiti potvrdu, po bilo kojoj osnovi, ako je korisnik nije zatražio. Dakle, tek kada se zatraži potvrda, ona se i izdaje. Kristina Leko Kuštrak, direktorica IT sektora u AKD-u, otkriva da se na sustavu COVID potvrda počelo raditi čim je Europska unija iskazala namjeru da se one uspostave.

– Kad je Europska komisija krenula s dokumentacijom oko COVID potvrda, počeli smo razmišljati o konceptu i usklađivanju tehničkih zahtjeva, a prije dva mjeseca, početkom travnja, odlukom Vlade i službeno smo dobili zeleno svjetlo, odnosno zadatak da razvijemo i izradimo sustav – kaže nam Kristina Leko Kuštrak te dodaje da je aplikacija za izdavanje COVID potvrda jednostavna za korištenje, ali ima vrlo kompleksnu arhitekturu u pozadini, posebice onu sigurnosnu.  Digitalni potpis – Puno je posla odrađeno u kontekstu standardizacije svih parametara na razini cijele EU. Iako je za sada interoperabilna u zemljama članicama Europske unije, sadrži i sve potrebne standarde za svjetsku interoperabilnost – ističe Leko Kuštrak.

Pojednostavljeno, potvrda je usklađena s europskim, ali i svjetskim standardima i bit će je moguće ‘pročitati’ svugdje u svijetu. COVID potvrda sadrži sve sigurnosno-tehničke standarde poput putovnica. Skeniranje COVID potvrde, primjerice na granici, jednako je skeniranju putovnice i, što je iznimno važno, jednako valjano i sigurno. Naime, EU digitalna COVID potvrda sadrži QR kôd s digitalnim potpisom radi zaštite od krivotvorenja, koji se temelji na ICAO PKI specifikacijama. Pri provjeri potvrde skenira se QR kôd i provjerava digitalni potpis. – Kad na granici policajci provjeravaju COVID potvrdu, ona signalizira je li valjana. Zelena, naravno, govori o tome da jest valjana, dok crvena pokazuje da nije. Važno je da se gotovo nikako ne može krivotvoriti – naglašava Kristina Leko Kuštrak, te dodaje kako su je u AKD-u, unatoč kompleksnosti i zahtjevnosti zadatka, zahvaljujući iskusnom timu stručnjaka, bili u mogućnosti napraviti u samo dva mjeseca.

Da podsjetimo, COVID potvrdu u Hrvatskoj putem servisa e-Građani ili fizički u uredima HZZO-a mogu zatražiti svi koji su cijepljeni, imaju negativan test ili su nedavno preboljeli COVID-19. Kad je riječ o sustavu e-Građani, nakon prijave s valjanim vjerodajnicama, jednostavnim klikom u izborniku usluga zatražit ćete COVID potvrdu koju potom možete preuzeti putem portala e-Građani, spremiti na računalo, isprintati ili poslati elektroničkom poštom na e-mail adresu. Prema posljednjim podacima, sustav e-Građani ima 1,288.211 jedinstvenih korisnika.

www.vecernji.ba / foto: Josip Regovic / PIXELL

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.