RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Region

Lajčak otkrio koji je krajnji rok za formalizaciju sporazuma Beograda i Prištine

Specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Miroslav Lajčak izjavio je da je kraj januara 2024. krajnji rok za formalizaciju sporazuma Beograda i Prištine, te da su u oktobru Kurti i Vučić izrazili načelnu spremnost da prihvate evropski nacrt statuta za osnivanje Zajednice srpskih opština.

Lajčak je naveo da su u oktobru oba lidera izrazila načelnu spremnost da prihvate evropski nacrt statuta za osnivanje Zajednice srpskih opština.

Kako je dodao, premijer Kurti je uslovio prihvatanje Statuta (o ZSO) potpisivanjem Sporazuma Prištine i Beograda o putu normalizacije, njegovog aneksa, kao i samog Statuta.

“Istovremeno, Beograd je dostavio dodatna pitanja za pojašnjenje”, naveo je Lajčak u intervjuu prištinskom portalu Ekspres, prenosi RTS.

Objašnjava da je stoga implementacija trenutno na čekanju zbog ovih zahtjeva strana, a da njegov tim naporno radi na tome da odgovori u svojstvu fasilitatora.

“Moj tim je još jednom ispitao pitanje formalizacije prema zahtjevu Kosova, a Kosovu smo ponudili nekoliko opcija u vezi s tim i trenutno čekamo njihov odgovor”, rekao je Lajčak.

Naglasio je da su u međuvremenu zemlje članice EU zadužile Brisel da obaveze Srbije koje proizlaze iz Sporazuma uvrsti u Poglavlje 35 pregovora, koje obuhvata normalizaciju odnosa sa Prištinom, pre kraja januara 2024.

“Dakle, ovde imamo jasan vremenski okvir za formalizaciju Sporazuma kao dijela ugovornog sporazuma sa EU i kriterijumima za članstvo Srbije”, naveo je Lajčak.

Pojasnio je da u vezi sa zahtjevom Prištine da Beograd potpiše Statut, to nije neophodno.

Prema njegovim riječima, zakonski akt, kako je trenutno osmišljen, treba da bude interni dokument vlasti u Prištini. “Potpisom Beograda i Prištine, Statut bi postao međunarodni sporazum, što nije“, naveo je Lajčak.

Lajčak je dodao da Brisel sa privremenim institucijama u Prištini razgovara o pitanju dodatne formalizacije Sporazuma o putu normalizacije i aneksu njegove implementacije.

“Paralelno, ugostili smo srpske pravne stručnjake u Briselu kako bi razgovarali o različitim aspektima dokumenta. Ovo je legitimno jer je ovaj nacrt detaljan i opširan. Ali ne zaboravimo da je prihvatanje teksta Statuta samo jedan element procesa i potrebni su dodatni koraci sa prištinske strane za osnivanje Udruženja”, rekao je Lajčak.

Na primjedbe iz Prištine o ovlašćenjima koja nudi predloženi nacrt statuta, rekao je “da su spremni na razumna prilagođavanja i pojašnjenja, posebno da poboljšaju čitljivost teksta i učine ga razumljivijim”.

Izvor: Nezavisne

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.