Словенија је заговорница функционалног шенгенског простора, али тренутна сигурносна ситуација не допушта укидање унутрашњих граничних контрола, рекла је министрица вањских послова Тања Фајон на састанку с колегама из Хрватске и Аустрије Горданом Грлићем Радманом и Александером Шаленбергом.
Министри вањских послова Словеније, Хрватске и Аустрије су се заложили за обнову Шенгена и сарадњу у борби против илегалних миграција.
“Обнова Шенгена је свакако оно што сви желимо видјети. Сада смо у ситуацији да нам сигурносна ситуација то не допушта, али морам рећи да и наша надлежна тијела јако добро сарађују у заштити вањског Шенгена, хрватске границе”, рекла је Фајон.
Нада се да ће земље бити у ситуацији да што прије врате Шенген.
“Залажемо се за што скорије укидање унутарњих граничних контрола. Министри унутрашњих послова наше три земље интензивно комуницирају с циљем олакшавања саобраћаја и живота људи уз границу”, истакла је Фајон.
Подсјетила је да је словенска Влада недавно донијела одлуку о продужењу контроле на унутрашњој шенгенској граници с Хрватском и Мађарском.
“Сигурносна ситуација не допушта другачију одлуку”, нагласила је, додавши да би пакт о миграцијама могао бити корак напријед на том подручју.
У међувремену, аустријски министар вањских послова Александер Шаленберг поновно је критиковао Шенген.
“Ако погледамо ситуацију у шенгенском простору, видимо да су многе земље увеле унутрашње граничне контроле. То значи да систем за сада не функционира како би требао”, рекао је.
Као једно од рјешења за то истакнуо је пакт о миграцијама и позвао на његову проведбу. Истакао је како миграцијски притисак никада неће престати те је због тога нужна сарадња међу државама.
И хрватски министар Гордан Грлић-Радман увјерен је да миграцијска криза захтијева заједничко дјеловање.
“Борба против илегалних миграција захтијева заједничке напоре и јачање оних капацитета који ће заправо осигурати бољи надзор над миграцијским токовима”, додао је.
Министри су се такођер осврнули на сарадњу у подручју енергетике.
“У ситуацији смо да свака наша држава настоји осигурати стабилну опскрбу енергентима, укључујући и самодостатност па је сурадња ту кључна”, рекла је Фајон.
“С обзиром на руску агресију на Украјину, смањење наше овисности о руском плину и даље је кључно”, сматра Грлић-Радман, који је истакнуо и важност терминала за укапљени природни плин (ЛНГ) на отоку Крку.
Словенија је важан дио пројекта као транзитна земља за проток плина из Хрватске у Аустрију и Баварску.
Шаленберг је истакнуо и важност терминала на Крку, посебно због одлуке руске енергетске компаније Газпром која је обуставила испоруку плина Аустрији.
Министри су се такођер сложили да се у идућих пет година мора постићи напредак на подручју проширења ЕУ, јер је то геостратешки тест је ли Унија способна проширити подручје демократије и својих вриједности на сусједне земље и чиме се осигурава сигурност и стабилност у Европи.
Извор: БХРТ
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.