RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
MagazinSvijet

Ako ugledate novčanicu od 50 eura ispod brisača na autu, nemojte je dirati

Foto: Ilustracija/Vijesti.ba

Nova prevara na europskim prometnicama! Dovitljivci koriste posebnu metodu kako bi ukrali vaš auto.

Tijekom ljetnih mjeseci, kada milijuni turista putuju europskim cestama, sve su češće sofisticirane krađe na parkiralištima i odmorištima.

Jedna od posebno podmuklih metoda, zabilježena ponajprije u Italiji i Francuskoj, uključuje ostavljanje novčanice – najčešće one od 50 eura – na vjetrobranskom staklu vozila, upozorava portal money.it.

Ova taktika ima jednostavan cilj: odvući pažnju vozača i natjerati ga da izađe iz automobila, često baš u trenutku kad je motor već pokrenut i ključevi ostavljeni u vozilu. U toj sekundi nepažnje lopovi prilaze i u trenu ukradu automobil ili vrijedne predmete iz kabine.

Prevara se najčešće odvija na sljedeći način: vozač primijeti novčanicu – uredno smještenu ispod brisača – i instinktivno izlazi kako bi je uzeo. U mnogim slučajevima ispostavi se da je novčanica lažna, ali do tada je šteta već učinjena – automobil je odvezen ili su stvari ukradene.

Ta metoda najviše se pripisuje organiziranim kriminalnim skupinama koje ciljaju turiste na odmorištima i parkiralištima, gdje su ljudi opušteniji i manje oprezni.

Kako se zaštititi?

Stručnjaci savjetuju nekoliko ključnih koraka kako biste izbjegli ovakve situacije:

  • nikada ne izlazite iz vozila odmah nakon što uočite sumnjiv predmet na njemu
  • ako primijetite novčanicu ili bilo kakav neobičan predmet, pokrenite automobil i odvezite se na sigurno mjesto prije nego što zaustavite vozilo i izađete
  • uvijek zaključavajte automobil, čak i ako ga napuštate samo na nekoliko sekundi
  • ako se nađete u ovakvoj situaciji, odmah obavijestite lokalnu policiju.

Vlasti upozoravaju: Oprez je ključan

Policijske službe u Italiji, Francuskoj, Španjolskoj, Švedskoj i drugim turističkim zemljama već su zaprimile brojne prijave ove vrste prijevara i upozoravaju turiste da budu maksimalno oprezni, osobito ako putuju vlastitim ili iznajmljenim vozilima.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.