RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Svijet

Britanski i EU pregovarači u završnici dogovora o trgovinskom sporazumu

Pregovarači Evropske unije i Britanije radili su tokom noći  kako bi u Badnju večer dovršili trgovinski sporazum koji bi trebao spriječiti haotičan ekonomski razlaz dviju strana na Novu godinu.

Nakon što su u srijedu riješili preostala pitanja pooštrene konkurencije i ribarstva, pregovarači su pročešljali stotine stranica pravnog teksta koji bi nakon devet mjeseci razgovora trebao postati privremeni sporazum za odnose nakon Brexita.

Izvori s obje strane rekli su kako su dugi i teški pregovori bili na putu da se završe dok su pregovarači, skriveni u sjedištu EU-a u Bruxellesu s hrpom pizza, radili na tome da tekst predaju svojim čelnicima u zoru u četvrtak, izvještava AP.

Svi su čekali ranojutarnje nastupe premijera Borisa Johnsona i predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen kako bi najavili dogovor. Tada sporazum odlazi u 27 glavnih gradova EU tražeći jednoglasno odobrenje, kao i blagoslov EU i britanskog parlamenta.

Unatoč pomacima, ključni aspekti budućih odnosa između 27-članog bloka i njegove bivše članice i dalje su neizvjesni. No, međusobno ovisni, ali često nestalni odnosi Ujedinjenog Kraljevstva i EU-a ostavljaju puno čvršće temelje od razdvajanja bez dogovora.

Johnson će sada tvrditi da je ispunio obećanje koje mu je donijelo snažnu pobjedu na izborima prije godinu dana: Izvršiti Brexit.

Čak i uz dogovor, trgovina između Britanije i EU suočit će se s carinskim provjerama i nekim drugim preprekama 1. januara, kada Velika Britanija napusti jedinstveno tržište i carinsku uniju bloka. Trgovinski sporazum spriječio bi nametanje carina a  koje bi obje strane mogle koštati milijarde  eura trgovine i stotine hiljada radnih mjesta. Britanija se povukla iz EU 31. januara, a ekonomski prijelazni rok istječe 31. decembra.

Johnson je uvijek insistirao da će Velika Britanija “silno napredovati”, čak i ako se ne postigne dogovor, a UK mora trgovati s EU pod uslovima Svjetske trgovinske organizacije od 1. januara.

No, njegova je vlada priznala da će haotičan izlazak vjerojatno dovesti do zastoja u britanskim lukama, privremene nestašice neke robe i povećanja cijena osnovne hrane. Tarife će se primjenjivati ​​na veliki izvoz iz Velike Britanije, uključujući 10 posto na automobile i više od 40 posto na janjetinu, što će uništiti britansku ekonomiju dok se bori da se oporavi od uticaja pandemije koronavirusa.

Tokom posljednjih nekoliko dana Johnson i von der Leyen bili su sve više i više uključeni u razgovore, telefonski razgovarajući u pokušaju da deblokiraju pregovore koji su se vukli mjesecima, ometeni pandemijom koronavirusa i suprotnim stavovima dviju strana o tome šta Brexit podrazumijeva.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

У Данској регистровано 464 случајева инфекције новим заразнијим сојем вируса корона

Radio Brčko

U Velikoj Britaniji djeci zabranjeno udaranje lopte glavom

Radio Brčko

Satler: Bez reformi nema pristupanja EU

Radio Brčko