Veliki potrošači uglja kao što su Poljska, Vijetnam i Čile obavezali su se da će se preusmjeriti s korištenja fosilnih goriva, u obećanju koje su dali na klimatskom samitu COP26, saopćila je britanska vlada.
Ugalj je najveći pojedinačni faktor čija potrošnja doprinosi klimatskim promjenama.
Velika Britanija je objavila da je 190 zemalja i organizacija obećalo da će se preusmjeriti s potrošnje uglja.
Neke od svjetskih zemalja najovisnijih o korištenju uglja, među kojima su Australija, Indija, Kina, nisu se, međutim, obavezale na to.
Potpisnice sporazuma obavezale su se da će ukinuti sva ulaganja u novu generaciju termoelektrana na unutrašnjem i međunarodnom planu.
Također su se usaglasile oko faznog izbacivanja termoelektrana u 2030-im godinama među velikim ekonomijama, i u 2040-im među siromašmim zemljama, saopćila je Britanija.
– Kraj korištenja uglja je na pomolu – izjavio je britanski ministar za ekonomiju i energetiku Kwasi Kwarteng.
– Svijet se kreće u pravom smjeru, ostajući pripravan da zapečati sudbinu uglja i prigrli ekološke i ekonomske benefite izgradnje budućnosti koja se pokreće čistom energijom – kazao je.
Više od 40 zemalja potpisalo je saopćenje. Poljska, Vijetnam i Čile među 18 su zemalja koje su se usaglasile oko faznog izbacivanja uglja iz upotrebe i da ne grade ili ne ulažu u nove termoelektrane po prvi put, saopćila je Britanija.
Britanski ministar ekonomije Ed Miliband izjavio je, međutim, da postoje “zapanjujući jazovi” s Kinom i drugim velikim emiterima štetnih gasova, koji se nisu obavezali da prekinu korištenje uglja u svojim ekonomijama. Također je naglasio da nije bilo nikakvih obećanja od njih za fazno izbacivanje nafte i gasa, prenosi BBC.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.