RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Svijet

Indijska kupovina nafte od Rusije narušava decenijama staru dominaciju dolara

Međunarodne sankcije Rusiji, koje predvode SAD, počele su narušavati decenijama staru dominaciju dolara u međunarodnoj trgovini naftom, jer je većina poslova s Indijom – najvećim ruskim kupcem za pomorski izvezenu naftu – obavljena u drugim valutama.

Indijski uvoz nafte, kao odgovor na previranja oko sankcija i ukrajinski rat, pruža najjači dokaz do sada o prelasku sa dolara na druge valute koji bi se mogao pokazati trajnim.

Zemlja je treći svjetski uvoznik nafte, a Rusija je postala njen vodeći dobavljač nakon što je Evropa izbjegavala isporuke Moskve nakon njene invazije na Ukrajinu koja je započela u februaru prošle godine.

Nakon što je koalicija koja se protivila ratu nametnula Rusiji ograničenje cijene nafte 5. decembra, indijski kupci su platili većinu ruske nafte u valutama koje nisu dolar, uključujući dirham Ujedinjenih Arapskih Emirata i odnedavno rusku rublju, potvrdilo je više izvora.

Grupa sedam ekonomija, Evropska unija i Australija, dogovorile su se krajem prošle godine o limitu cijena kako bi se zabranilo zapadnim pružaocima usluga i transporta da trguju ruskom naftom, osim ako ne bude prodata po prisilno niskoj cijeni kako bi Moskvi bila uskraćena sredstva za rat.

Neki trgovci sa sjedištem u Dubaiju i ruske energetske kompanije Gazprom i Rosnjeft traže plaćanja bez dolara za određene specijalne razrede ruske nafte koja je posljednjih sedmica prodata iznad granice od 60 dolara po barelu, rekla su tri izvora s direktnim saznanjima.

Tri indijske banke podržale su neke od transakcija, jer Moskva nastoji da dedolarizira svoju ekonomiju i trgovce kako bi izbjegla sankcije, rekli su za Reuters trgovački izvori, kao i bivši ruski i američki ekonomski zvaničnici.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.