Prvi poznati slučaj kovida bio je prodavac na pijaci u kineskom gradu Vuhanu, a ne računovođa za koga se činilo da nema veze sa pijacom, ali čiji je slučaj doprinio spekulacijama da je virus mogao da procuri iz laboratorije, navodi se u američkoj studiji.
Porijeklo virusa SARS-KoV-2 koji izaziva kovid ostaje misterija i glavni izvor napetosti između Kine i SAD.
Zajednička studija Kine i Svjetske zdravstvene organizacije /SZO/ ove godine je odbacila teoriju da je kovid nastao u laboratoriji, već je najvjerovatnija hipoteza da je virus ušao među ljude prirodnim putem, vjerovatno putem trgovine divljim životinjama.
Tim stručnjaka predvođen SZO proveo je četiri nedjelje u i oko centralnog grada Vuhana sa kineskim naučnicima i u zajedničkom izvještaju u martu je naveo da je virus SARS-KoV-2 vjerovatno prenijet sa slijepih miševa na ljude preko druge životinje, ali da su potrebna dalja istraživanja.
Računovođa, za koga se smatralo da je prva osoba oboljela od kovida, rekao je da su se njegovi prvi simptomi pojavili 16. decembra, nekoliko dana kasnije nego što je prvobitno bilo poznato, naveo je u studiji Majkl Vorobi, šef ekologije i evolucione biologije na Univerzitetu u Arizoni, objavljenoj u časopisu “Nauka”.
Zabunu je izazvao problem sa zubima koji je imao 8. decembra.
“Njegovi simptomi su se pojavili nakon više slučajeva kod radnika na pijaci Huanan, zbog čega je jedna prodavačica morskih plodova bila najraniji poznati slučaj, sa početkom bolesti 11. decembra”, navodi se u studiji.
Isti izvor ističe da je većina ranih simptomatskih slučajeva povezana sa pijacom, posebno sa zapadnim dijelom gdje držani su rakunski ili rakunoliki psi u kavezima, što pruža jak dokaz o porijeklu, izvorištu pandemije na pijaci živih životinja.
SZO je prošlog mjeseca predložila novi stručni panel za istragu izvora virusa korona.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.