U prvim danima upotrebe Pfizerove vakcine zabilježene su neočekivane teškoće, uključujući doze koje su čuvane na prekomjerno niskim temperaturama i potencijalne izazove kompanije Pfizer u proizvodnji, rekli su u srijedu američki funkcioneri.
Vakcine Pfizera i BioNTecha potrebno je čuvati na temperaturi od oko -80 stepeni Celzijusa.
Funkcioneri istražuju predstavlja li skladištenje vakcina na prekomjerno niskim temperaturama rizik za njihovu sigurnost i efikasnost, dodao je Perna.
Pfizer je takođe izvijestio o problemima u proizvodnji vakcine, rekao je američki ministar zdravstva Aleks Azar.
“Osiguraćemo da im putem bilo kojeg mehanizma pružimo punu podršku kako bi mogli proizvoditi vakcine za Amerikance”, istaknuo je Azar.
Pfizer nije odmah odgovorio na upit, ali je izvršni direktor te kompanije Albert Burla ranije ove sedmice za CNBC rekao da su pozvali američku administraciju da iskoristi Zakon o odbrambenoj proizvodnji kako bi se ublažila “kritična ograničenja snabdijevanja”, posebno nekih komponenti.
Ugur Sahin, izvršni direktor BioNTecha, rekao je za Reuters prošle sedmice da je prvobitni cilj proizvodnje 100 miliona doza vakcine u 2020. prepolovljen ranije ove godine, djelimično zbog poteškoća u snabdijevanju sirovinama. Dodao je da je problem u međuvremenu riješen i da se nastavlja proizvodnja velike količine vakcina.
Osoba iz zdravstvenog sistema iz američke savezne države Aljaske doživjela je snažnu alergijsku reakciju nakon što je u utorak primila prvu dozu vakcine protiv korona virusa koju proizvode Pfizer i BioNTech, piše The New York Times.
Tri osobe upoznate o slučaju rekle su za NYT da je dotična osoba hospitalisana, te se i dalje nalazi u bolnici. Navodno nije prethodno imala problema s alergijama ni na koji lijek, a nije poznato da li je možda bolovala od nekih drugih alergija.
Kako piše NYT, alergijska reakcija te osobe na vakcinu navodno je bila slična anafilaktičkom šoku kakav su pretrpjele i dvije zdravstvene radnice u Velikoj Britaniji, takođe nakon što su primile Pfizerovu vakcinu. Obje su se u međuvremenu oporavile.
Izvor: www.nezavisne.com, agencije
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.