Španija danas preuzima rotirajuće predsjedanje Evropskom unijom, a premijer Pedro Sánchez započinje ovo predsjedanje posjetom Kijevu kako bi pokazao nepokolebljivu evropsku podršku Ukrajini.
Premijer Sánchez će započeti predsjedanje EU-om u Ukrajini kako bi svojim prisustvom pokazao nepokolebljivu podršku Evropske unije toj zemlji, stoji u saopćenju iz njegova ureda.
Zelenski je rekao da Sánchezova posjeta “govori mnogo o važnosti za našu Evropu i kandidaturi Ukrajine za članstvo u EU”.
Od jula do kraja decembra Španija će predsjedati EU-om koje se rotira između 27 zemalja članica bloka. Ovo je peto predsjedanje Španije koja je članicom postala 1986 i sada predsjedanje preuzima od Švedske.
Predsjednik španske vlade Pedro Sánchez predstavio je četiri prioriteta španskog predsjedanja Vijećem EU-a a to su: promicanje reindustrijalizacije Evrope, kretanje prema zelenoj tranziciji, jačanje socijalne pravde i evropskog jedinstva.
Sánchez je rekao ambasadorima dvadeset i sedam država članica koji su prisustvovali predstavljanju prioriteta da Španija preuzima rotirajuće predsjedanje Vijećem “sa zahvalnošću i poniznošću te s odlučnom ambicijom da ga učini korisnim instrumentom koji poboljšava živote ljudi i dovodi Evropu još bliže svojih građana”.
Premijer je objasnio da su četiri prioriteta španskog predsjedanja “uvelike u skladu s glavnim brigama i zahtjevima naših sugrađana”.
Prvo, pozvao je na reindustrijalizaciju Evrope i osiguranje otvorene strateške autonomije. U tom smislu, izrazio je uvjerenje da bi, ako Evropska unija “u ovom desetljeću napravi prave stvari, mogla postati mjerilo i model u proizvodnji obnovljive energije, elektrolizera, usluga digitalnog povezivanja, napredne robotike, biognojiva i najnovijoj generaciji farmaceutskih proizvoda “
Kako bi to postigao, objasnio je da će promicati one politike koje omogućuju poticanje razvoja strateških industrija i tehnologija u Evropi, promičući inovacije, industrijsku politiku i veću integraciju jedinstvenog tržišta, te također one koji omogućuju proširenje i diversifikaciju trgovinskih odnosa s trećim zemljama i jačanje evropskih opskrbnih lanaca.
Kao drugi prioritet istaknuo je potrebu kretanja prema zelenoj tranziciji i prilagodbi okolišu, te je podsjetio na važnost summita o ciljevima održivog razvoja, Agende 2030. u Ujedinjenim narodima te summita o klimi.
Španska vlada ističe da prelaz na niskougljičnu ekonomiju predstavlja zakonsku i moralnu obvezu jer svi trpimo zbog klimatskih promjena.
Sánchez je rekao da bi prelaz na obnovljive izvore energije Evropi mogao uštediti do 133 milijarde eura u uvozu fosilnih goriva do 2030. i stvoriti do milion radnih mjesta, kao i učiniti njenu ekonomiju konkurentnijom.
Sanchez je najavio da će nastojati postići dogovor o reformi tržišta električne energije, koji bi doveo do manjih cijena za potrošače, da će raditi na brzom napretku u donošenju klimatskog paketa, promicati mjere za smanjenje otpada i mikroplastike.
Kao treći prioritet naveo je rekao je da EU mora konsolidovati socijalni stup kako bi Evropa postala kontinent i politički projekat s većom socijalnom i ekonomskom pravdom.
– Neće biti dovoljno da evropski BDP nastavi rasti. Morat ćemo osigurati da bogatstvo koje se stvara dopre do svakoga, do velike većine građana – kaže Sanchez, ističući da profiti kompanija proteklih desetljeća nisu korišteni za smanjenje nejednakosti, za pomoć običnim ljudima na ulici.
U tu je svrhu tvrdio da je potrebno jednom zauvijek stati na kraj svim oblicima izbjegavanja poreza i utaje poreza od strane superbogatih, ali i velikih globalnih korporacija.
Četvrti prioritet bit će jačanje evropskog jedinstva, za što će se špansko predsjedništvo usredotočiti na daljnje produbljivanje unutrašnjeg tržišta, što će kulminirati bankarskom unijom i unijom tržišta kapitala, te na poboljšanje zajedničkih instrumenata, poput fondova NextGenerationEU, na boljem upravljanju migracijama i postupcima azila te na koordiniranoj podršci Ukrajini i ostalim susjednim zemljama.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.