RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Svijet

Turske vlasti istražuju građevinske izvođače dok raste broj žrtava zemljotresa

Turska će proširiti istragu protiv građevinskih izvođača za koje se sumnja da su prekršili sigurnosne standarde nakon razornog zemljotresa, rekao je ministar unutrašnjih poslova Suleyman Soylu, dok zemlja pojačava planove stambenog zbrinjavanja za žrtve, prenosi Reuters.

Soylu je rekao da su do sada identificirana 564 osumnjičena, pri čemu je 160 osoba formalno uhapšeno, a da ih je još mnogo pod istragom.

– Naši gradovi će biti izgrađeni na pravim mjestima, naša djeca će živjeti u jačim gradovima. Znamo s kakvim se testom suočavamo i iz ovoga ćemo izaći jači – rekao je on za državnu televiziju TRT Haber.

Predsjednik Tayyip Erdogan obećao je da će obnoviti stambene objekte u roku od godinu dana.

Erdogan, koji je na vlasti dvije decenije, sada se suočava sa izborima koji će se održati za četiri mjeseca. Čak i prije zemljotresa, ankete su pokazivale da je bio pod pritiskom krize troškova života, koja bi se mogla pogoršati jer je katastrofa poremetila poljoprivrednu proizvodnju.

Soylu je rekao da je podignuto oko 313.000 šatora, sa 100.000 kontejnerskih kuća koje će biti postavljene u zoni zemljotresa.

Broj poginulih u Turskoj u ovomjesečnom razornom zemljotresu popeo se na 43.556, rekao je Soylu tokom noći.

Soylu je naveo da je nakon prvog potresa 6. februara bilo 7.930 naknadnih zemljotresa i da je više od 600.000 stanova i 150.000 poslovnih objekata pretrpjelo najmanje umjerenu štetu.

Ministar urbanizacije Murat Kurum rekao je da je 164.000 zgrada sa više od 530.000 stanova uništeno ili ozbiljno oštećeno zemljotresom.

Vlada je već započela ugovore za izgradnju novih stanova na pogođenom području, dodao je Kurum.

Turska je u srijedu pokrenula privremenu šemu podrške platama i zabranila otpuštanja u 10 gradova kako bi zaštitila radnike i preduzeća od finansijskih posljedica ogromnog zemljotresa koji je pogodio jug zemlje.

Zemljotres jačine 7,8 stepeni Rihterove skale 6. februara oštetio je ili uništio stotine hiljada zgrada i ostavio milione bez krova nad glavom.

Oko 865.000 ljudi živi u šatorima i 23.500 u kontejnerskim kućama, dok je 376.000 u studentskim domovima i javnim pansionima izvan zone zemljotresa, rekao je Erdogan u utorak.

U međuvremenu je tursko Visoko vijeće za audiovizualnu komunikaciju (RTUK) sankcioniralo tri televizijske mreže koje su kritizirale vladu zbog upravljanja posljedicama zemljotresa koji je 6. februara pogodio jug zemlje.

Mrežama Halk TV, Tele 1 i Fox TV dosuđena je novčana kazna i privremena zabrana emitiranja zbog “informacija i komentara o zemljotresu”, napisao je na Twitteru Ilhan Tasci, član RTUK-a iz redova opozicije.

Halk TV-u i Tele 1 dosuđena je kazna u visini pet posto njihova prometa u januaru ove godine te petodnevna zabrana emitiranja dnevnog programa.

Halk TV-u i Fox TV-u određena je još i kazna u visini tri posto njihova prometa u januaru 2023.

Tri mreže su poznate po kritici vlasti predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, a Halk TV je posebno blizak glavnoj opozicionoj stranci CHP-u.

Opozicija i nezavisni mediji oštro kritiziraju tursku vladu zbog izostanka ili slabe reakcije u prvim danima nakon zemljotresa magnitude 7.8. stepeni.

Predsjednik Recep Tayyip Erdogan priznao je prošle sedmice “propuste” u organiziranju pomoći, pravdajući se silinom zemljotresa.

– Njihova nesposobnost stajala je života desetke hiljada naših sunarodnika – rekao je predsjednik CHP-a Kemal Kilicdaroglu.

Turska, koja je u oktobru prošle godine donijela zakon po kojemu je objavljivanje “lažnih vijesti” kažnjivo s do tri godine zatvora, zauzima 149. mjesto po slobodi medija u 2022. godini na listi od 180 zemalja koju objavljuju Reporteri bez granica (RSF).

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.