Lopovi su provalili u Pariški prirodoslovni muzej i ukrali uzorke zlata vrijedne 600.000 eura (700.000 dolara), što predstavlja najnoviju u nizu pljački kulturnih institucija, priopćio je muzej.
Nacionalni prirodoslovni muzej, poznat po svojim kosturima dinosaura i prepariranim eksponatima, smješten u elegantnom 5. arondismanu francuske prijestolnice, također sadrži galeriju geologije i zbirku minerala.
Provala je otkrivena u utorak ujutro, a provalnici su navodno koristili kutnu brusilicu i plamenik kako bi se probili u kompleks uz rijeku, koji je popularan među Parižanima i turistima.
– Krađa se odnosi na nekoliko primjeraka samorodnog zlata iz nacionalnih zbirki u vlasništvu muzeja – navela je press služba muzeja za AFP kasno u utorak.
– Iako se ukradeni primjerci procjenjuju na oko 600.000 eura prema tržišnoj cijeni sirovog zlata, njihova stvarna vrijednost za kulturnu baštinu je neprocjenjiva – dodaje se.
Samorodno zlato je metalna legura koja sadrži zlato i srebro u njihovom prirodnom, nerafiniranom obliku.
Neimenovani policijski izvor izjavio je za list Le Parisien da su alarmni i nadzorni sustavi muzeja bili onesposobljeni u srpnju tijekom kibernetičkog napada, no nije jasno jesu li bili funkcionalni u trenutku krađe.
– Riječ je o iznimno profesionalnoj skupini koja je točno znala kamo treba ići i imala profesionalnu opremu – izjavio je ravnatelj muzeja Emmanuel Skoulios za televizijski kanal BFM TV.
Izvor: FENA
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.
