RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BrčkoUncategorized

Brčko: Bimal domaćin još jednih “Dana uljarica” na području Distrikta

Tradicionalna privredno-naučna manifestacija „Dani uljarica“, uz domaćinstvo brčanskog Bimala danas je održana u Distriktu. O aktuelnom trenutku proizvodnje i plasmana uljarica u BiH i zemljama regiona, kroz plenarne i panel diskusije, pored ostalih govorili su predstavnici resornih entitetskih ministarstva, Vlade Distrikta, proizvođači uljarica te čelnici Bimala.

Dane uljarica otvorio je gradonačelnik Brčkog dr. Zijad Nišić, naglasivši da je ova manifestacija važna kako za Vladu Distrikta tako i za Bimal.

„Dani uljarica kao naučno-privredni skup prije svega fokusiraju nastojanje da se saradnja Bimala i kooperanata podigne na još viši nivo, s obzirom na otkup cjelokupne proizvodnje uljarica, odnosno da se ova proizvodnja ne samo u BiH, već i uz zemljama regiona poveća“, rekao je gradonačelnik Nišić, dodavši da otkup cjelokupne proizvodnje od strane Bimala djeluje stimulativno za proizvođače, kao i podatak da od prošle godine brčanska Vlada je uvela regresirano gorivo, kao dodatni podsticaj jačanju i ove vrste poljoprivredne proizvodnje.

Uljarice u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji Distrikta imaju udio od 14 procenata istakao je šef resorne Službe brčanske Vlade Branko Brkić.

„U ovih 14 procenata proizvodnja soje je svakako vodeća jer je zasijana na preko hiljadu hektara, od ukupno 2.500. hektara koliko se obradivog zemljišta u Distriktu nalazi pod uljaricama“, akcentirao je Brkić.

Govoreći o situaciji, u ovom kontekstu na teritoriji Posavskog kantona resorni  ministar u vladi pomenutog kantona Mato Brkić, istakao da ovaj kanton ubjedljivo prednjači u proizvodnji uljarica u odnosu na sve druge dijelove Federacije BiH.

„Posavina je lider unutar Federacije jer više od 90 procenata ukupne federalne proizvodnje ostvaruje se upravo na području Posavine”, naglasio je Brkić.

O stanju u proizvodnji uljarica unutar BH entiteta Republika Srpska govorio je zamjenik resornog vladinog ministra dr. Saša Lalić, istaknuvši da nadležni značajnu pažnju poklanjaju upravo stimulisanju ove proizvodnje, tim prije jer je saradnja sa Bimalom odlična s obzirom da sva proizvodnja, pod povoljnim uslovima za proizvođače bude i otkupljena.

„Iz godine u godinu dajemo sve značajniju podršku ovom vidu proizvodnje, što podrazumijeva oko 10.000 hektara zasijanih uljaricama koji se i finansijski podstiču, što znači kroz najdirektnije podsticajne mjere isplatu oko 1.400.000 maraka proizvođačima uljarica u Republici Srpskoj“, istakao je Lalić.

Pomoćnik ministra poljoprivrede Federalne vlade Bešćo Alibegović, takođe je istakao veliki značaj brčanske tvornice ulja Bimal koja otkupljuje sve proizvedene količine uljarica ne samo u našoj zemlji već i u regionu.

„Kroz podsticaje upravo za proizvodnju uljarica minule godine je Vlada Federacije BiH izdvojila 700 maraka po hektaru, uz dodatnih 100 maraka za nabavku sjemena, goriva i mineralnih đubriva. To je sve doprinijelo da vrste biljne proizvodnje u zadnje tri godine na području Federacije budu trostruko uvećane“, apostrofirao je Alibegović.

Ševal Suljkanović izvršni direktor brčanske tvornice ulja Bimal je još jednom podsjetio da klimatsko-geografski uslovi itekako omogućuju širenje proizvodnje uljarica u BiH, te da su otkupni kapaciteti Bimala daleko veći od nivoa dostignute proizvodnje ne samo u BiH već i u zemljama okruženja.

„Ako pođemo od pretpostavke da je ukupno učešće sirovinske baze iz BiH u proizvodnji uljarica svega deset do dvanaest procenata, onda je jasno da u odnosu na potrebe Bimala je malo učešće proizvođača iz Bosne i Hercegovine, te da ta proizvodnja u našoj zemlji treba biti znatno veća“, kazao je Suljkanović.

A interesa za povećanje proizvodnje ima. Upravo to tvrdi i brčanski poljoprivredni proizvođač iz Vitanovića Anto Matić.

„Jako sam zadovoljan saradnjom sa Bimalom, a nadam se i oni mojim odnosom prema njima. Iz godine u godinu povećavam proizvodnju uljarica i sada sam ih zasijao na oko 130 hektara što podrazumijeva parcele pod uljanom repicom, sojom i suncokretom“, ističe Matić dodajući da je prezadovoljan s obzirom da ima zagarantovani otkup i sigurnu isplatu otkupljenih količina, te stoga vjeruje da su uljarice najsigurniji vid poljoprivredne proizvodnje ne samo u Distriktu i BiH već i u zemljama regiona.

U svakom slučaju zbog stimulativnih podsticajnih mjera i sigurnog Bimalovog otkupa, proizvodnja uljarica u BiH, konstatovano je današnjem naučno-privrednom skupu, bi trebala biti u stalnom porastu.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.