Дан побједе на фашизмом биће сутра традиционално обиљежен у Бањалуци, као и у многим градовима широм Републике Српске.
Обиљежавање у Бањалуци, којем ће присуствовати и предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић, делегација Народне скупштине и предсједник Одбора Владе Српске за његовање традиција ослободилачких ратова Душко Милуновић, почеће у 10.30 часова у Парку Петра Кочића формирањем колоне “Бесмртног пука”, а у 11.00 часова почеће марш “Бесмртног пука” од Трга Крајине до Трга палих бораца.
Вишковић ће учествовати у маршу “Бесмртног пука” од парка “Петар Кочић” до Трга палих бораца, а потом ће положити вијенац на Споменик жртвама фашизма на Тргу палих бораца, саопштено је из Бироа Владе за односе са јавношћу.
Полагање вијенаца на Споменик жртвама фашизма на Тргу палих бораца планирано је у 11.15 часова, а у 11.30 часова обраћање званичника и прогодан програм.
У делегацији Народне скупштине која ће присуствавати обиљежавању биће потпредсједник парламента Милан Петковић и посланици Срђан Мазалица, Јелена Тривић и Милан Тубин.
Предсједник Одбора Владе Српске за његовање традиција ослободилачких ратова Душко Милуновић напоменуо је да се не смије заборавити да је српски народ значајно допринио слому нацизима и фашизма.
Милуновић је истакао да су окосницу Народноослободилачког покрета /НОП/ и уопште антифашистичких покрета на подручју бивше Југославије чинили Срби, јер су чинили око 82 одсто антифашистичких јединица.
“Највећу жртву на подручију бивше Југославије поднио је српски народ, гђе је од 1.706.000 укупно страдалих било 300.000 припадника НОП-а, док су остало били цивили”, навео је Милуновић, који је и министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске.
Дан побједе над фашизмом обиљежава се 9. маја у знак сјећања на тај датум 1945. године, када је ступила на снагу безусловна капитулација нацистичке Њемачке, чиме је завршен Други свјетски рат у Европи.
Капитулација је потписана 8. маја 1945. године.
Други свјетски рат је почео 1. септембра 1939. нападом нацистичке Њемачке на Пољску, а завршио се капитулацијом Јапана 3. септембра 1945. године.
срна
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.