Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini, Evropska unija u Bosni i Hercegovini i Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu (UNSA), organizirali su na Jahorini, od 20. do 25. septembra, Treću školu medijskog prava o temi „Pravo na privatnost u digitalnoj eri”.
Škola medijskog prava je akreditovani (tri ECTS boda) neciklični program Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Ovaj petodnevni događaj omogućio je da 17 studenata sa svih javnih pravnih fakulteta u BiH istraži kompleksnost prava na privatnost u modernoj eri digitalne komunikacije i razmjene informacija, te odgovornosti države koje prozilazie iz relevantnih članova Evropske konvencije o ljudskim pravima.
– Jedan od glavnih ciljeva Škole medijskog prava je da studente u ranoj fazi pravnog obrazovanja upozna sa relevantnosti medijskog prava za adekvatno funkcionisanje medijskog okruženja i očuvanje slobode izražavanja, kao jedne od osnovnih sloboda u svakom demokratskom društvu -istakla je dr. iur. Iza Razija Mešević, prodekan za međunarodnu saradnju Pravnog fakulteta.
Potcrtala je kako su posljednjih godina digitalne tehnologije u razvoju imale veliki utjecaj na način na koji se medijski sadržaji kreiraju, nude i primaju te kreirale dilemu na koji način upostaviti ravnotežu između slobode izražavanja i prava na privatnost u online svijetu.
– Kao posljedica toga, tema Treće škola medijskog prava bila je ‘Pravo na privatnost u digitalnom dobu’, kako bi studentima pružili najnovije praktične i zakonodavne trendove u ovom kontekstu – kazala je Mešević.
Ferdinand Koenig, šef komunikacija/glasnogovornik EU u Bosni i Hercegovini, ocijenio je kako je slika o slobodi izražavanja u Bosni i Hercegovini trenutno veoma zabrinjavajuća, s obzirom na to da “novinari djeluju u neprijateljskom okruženju za slobodu medija”.
– Medijsko pravo je oblast koja se brzo razvija, sa novim tehnologijama koje stalno menjaju informaciono okruženje i predstavljaju značajne potencijalne pretnje osnovnim slobodama. Zbog toga je važno da budući pravni profesionalci budu svjesni kako je medijsko pravo evoluirajuća oblast te kakav uticaj ima na zaštitu osnovnih prava i sloboda. Ohrabruje činjenica da je 17 studenata iz cijele BiH izabralo da pohađa ovu Školu medijskog prava – naglasio je Koenig.
Rebecca Agule, v.d. zamjenika šefa Odjela za ljudsku dimenziju Misije OSCE-a u BiH, ocijenila je kako za OSCE međunarodni standardi ljudskih prava o kojima se razgovaralo tokom spomenutog programa predstavljaju ključni dio rada u BiH.
– Škola medijskog prava je zamišljena kao kombinacija teoretskog i praktičnog rada i sretna sam što su studenti iz cijele BiH imali priliku u proteklih pet dana da o ovim temama uče iz prve ruke od uglednih stručnjaka iz akademske, medijske zajednice i civilnog društva – dodala je Agule.
Škola medijskog prava predstavlja nastavak rada Misije OSCE-a i EU na polju promocije i zaštite slobode medija.
Osim predavanja, studenti su radili i na hipotetičkim slučajevima i učestvovali u simuliranim suđenjima, saopćeno je iz OSCE-ove misije u BiH.
fena
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.