Очекивана инфлација у БиХ за ову годину износи 3,4 одсто, док се у наредној очекује од 3,2 одсто, објавила је Централна банка БиХ.
Резултати анкете Централне банке показују да је очекивана инфлација за ову годину мања него предвиђања од 4,2 одсто из марта, а на ниже је ревидирана и инфлација за 2026. годину.
“Пад ових очекивања указује на то да финансијске институције нису биле изненађене интензитетом инфлаторних притисака, с обзиром на то да су претходне прогнозе за 2025. годину биле око 3,6 одсто и више”, појаснили су из Банке.
Из Банке наводе да очекивање за наредну годину потврђује релативно прилагођавање јаким негативним ризицима и потреби за континуираним праћењем агрегатне потражње, нарочито потрошње.
У новијем периоду, истичу из Централне банке, видљив је одређени напредак ка стабилизацији инфлаторних очекивања, али је важно нагласити да се очекивања о инфлацији не би требала формирати са нереалним оптимизмом.
“Умјесто тога, она морају бити базирана на реалним економским показатељима, укључујући чињеницу да је у БиХ присутна и увозна инфлација. Очекивана инфлација остаје важан показатељ економског сегмента и кључан фактор у одлучивању централних банака, предузећа и потрошача”, истакли су из Банке.
Из Банке наводе да непрекидно праћење и реалистичко сагледавање инфлације, уз правовремене и одлучне мјере економске политике, остаје неопходно како би се ублажили негативни ефекти и очувала макроекономска стабилност.
Извор: Срна
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.
