Građani u BiH imaju nizak nivo povjerenja u medije i poistovjećuju medije i medijske sadržaje sa lažima i manipulacijama, rekao je danas službenik za slobodu medija Misije OEBS-a u BiH Zlatan Musić.
Musić je novinarima u Banjaluci, gdje je predstavljeno istraživanje o medijskom sektoru u BiH koje su sproveli Misija OEBS-a u BiH, uz podršku Ambasade Švedske u Sarajevu i u saradnji s agencijom “Prizma”, rekao da su građani iskazali i veliko nezadovoljstvo količinom političkog sadržaja u medijima.
Prema njegovim riječima, jednak broj ispitanika, zaposlenih i nezaposlenih, u velikoj mjeri je izrazio spremnost da čak plati kvalitetan medijski sadržaj.
“U anketi je bilo 30 pitanja, rađena je na uzorku od 1.000 ispitanika i uključivala je `fejs tu fejs` i onlajn ispitivanje”, naveo je Musić.
On je naglasio da je, prema rezultatima ankete, oko 60 odsto građana reklo da donekle vjeruje medijima, odnosno da ostavlja taj prostor “otvoren da im donekle ne vjeruje”.
Glavni i odgovorni urednik “Nezavisnih novina” Sandra Gojković Arbutina rekla je da je istraživanje pokazalo veliko nepovjerenje građana prema medijima, za šta, navela je, ima više razloga.
“U BiH trenutno ima 650 portala, od čega 220 do 230 sa impresumom, dok više od 400 portala iza sebe nemaju ni podatak o vlasničkoj strukturi, adresu, broj telefona i ko stoji iza njih. To je možda jedan od razloga tako velikog nepovjerenja”, ukazala je Arbutina.
Ona je naglasila da je i medijska pismenost na izuzetno niskom nivou, pogotovo u doba društvenih mreža, te dodala da je istraživanje pokazalo da je prva acocijacija na medije – laž i manipulacija.
Arbutina je dodala da je istraživanje rađeno na početku ratnih sukoba u Ukrajini, što je, smatra, jedan od razloga ovakvih rezultata.
Izvor: Srna
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.