Банкарски сектор у БиХ у континуитету биљежи раст свих кључних параметара пословања, укључујући активу, кредите, депозите и капитал. Ове године неће бити смањена каматна стопа, која је најнижа у региону, али се очекује раст потражње за кредитима
Директор Удружења банака БиХ Едис Ражаница изјавио је Срни да се ове године очекује наставак позитивних трендова у банкарском сектору БиХ и његов даљи раст.
Ражаница је истакао да ће наставак дигитализације, стабилност регулаторног оквира, те пажљиво управљање ризицима, бити кључни фактори за успјешан развој банкарског сектора.
“Иако се свјетска економија и даље суочава са кризама, банкарски сектор у БиХ остаје стабилан, ликвидан и добро капитализован и у претходној години показао је изузетну отпорност на глобалне и локалне економске изазове”, нагласио је Ражаница.
Према његовим ријечима, банкарски сектор у БиХ већ годинама је у узлазној путањи и у континуитету биљежи раст свих кључних параметара пословања, укључујући активу, кредите, депозите и капитал.
Он је навео да су активна контрола ризика и флексибилност у прилагођавању промјенама на тржишту омогућили да банкарски сектор у БиХ очува стабилност, чак и у тренуцима када су друге економије биле под значајним притиском.
“Ови успјеси јасно показују како се наш сектор може носити са различитим врстама економских изазова, пружајући стабилност и сигурност цјелокупном финансијском систему”, оцијенио је Ражаница.
НЕЋЕ БИТИ СМАЊЕЊА КАМАТНИХ СТОПА У 2025.
Он је навео да одлука Европске централне банке /ЕЦБ/ о смањењу каматних стопа неће имати тренутни директни утицај на каматне стопе у БиХ, будући да земља није дио европског монетарног система.
“Каматне стопе у БиХ нису директно везане за оне у ЕУ, а раст камата у БиХ није био ни приближно толико изражен као у ЕУ”, појаснио је Ражаница и додао да ЕЦБ сада доноси одлуке с циљем стимулисања привреде кроз снижавање кључних каматних стопа.
Он је рекао да посљедње смањење каматне стопе наговјештава да су мјере предузете с циљем обуздавања инфлације, као и да су дале очекиване резултате, јер је сада на циљаном нивоу од два одсто.
Према његовим ријечима, овај потез има за циљ стабилизацију економских активности у еврозони и пружање подршке привредном расту.
ПРОСЈЕЧНЕ КАМАТНЕ СТОПЕ У БиХ МЕЂУ НАЈНИЖИМ У РЕГИОНУ
Ражаница је рекао да се БиХ може похвалити чињеницом да су просјечне каматне стопе међу најнижим у региону, па чак и у односу на већи број број чланица ЕУ, што је занимљиво с обзиром на то да су ризици на домаћем финансијском тржишту сигурно израженији у односу на развијена тржишта Уније.
“Иако је раст Еурибора /Европске међубанкарске стопе/ довео до одређеног раста камата у БиХ, треба имати у виду да је Еурибор дуго времена имао негативну вриједност, што је неприродно стање, након чега је забиљежио значајан раст”, појаснио је Ражаница.
Упркос томе, каже Ражаница, раст каматних стопа у БиХ био знатно мањи захваљујући чињеници да су многе банке својим клијентима понудиле прелазак на фиксне каматне стопе.
Према његовим ријечима, велики број клијената је прихватио ову понуду, чиме су минимизирали утицај промјена каматних стопа на своје обавезе.
“Овакве мјере омогућиле су нашим грађанима и привредним субјектима да се лакше носе с промјенама на тржишту, а тиме и да задрже стабилност у планирању својих финансијских обавеза”, нагласио је Ражаница.
НАСТАВАК ПОТРАЖЊЕ ЗА КРЕДИТИМА
Он је навео да у претходном периоду примјетан раст потражње за кредитним производима, те да се очекује наставак тог тренда, с обзиром на економска кретања.
“Овоме доприносе и већ поменуте релативно ниске и приступачне цијене кредитних производа, праћене растом привредне активности”, рекао је Ражаница и додао да се посебно истиче раст тражње за стамбеним кредитима.
Према његовим ријечима, ту је забиљежен раст и у броју исплаћених кредита, али и у просјечном износу исплаћеног кредита, што је у директној корелацији са растом цијена некретнина у БиХ.
Директор Удружења банака навео је податке из новембра прошле године, према којима су укупни кредити износили 25,6 милијарди КМ, што је повећање од 8,7 одсто у односу на крај 2023. године.
Од тога се на кредите становништву односи 12,8 милијарди КМ, што је повећање за 8,9 одсто у односу на крај 2023. године, док кредити правним лицима износе 12,7 милијарди КМ /приватна предузећа 10,6 милијарди КМ/, што је повећање од 8,5 одсто у односу на децембар 2023.
Ражаница је навео да стопа раста сегмента правних лица охрабрује, будући да указује на опоравак на реалној страни економије и даје добру преспективу за очекивани опоравак како индустријског раста, тако и извоза у 2025. години, те да су код становништва и даље доминантни ненамјенски /73,7 одсто/ и хипотекарни стамбени кредити /19,7 одсто/.
“У наредном периоду не очекујемо значајне осцилације у трендовима, а банке су способне одговорити свим захтјевима клијената било да се ради о становништву, држави или привреди”, закључио је Ражаница.
Извор: Срна
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.