RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

BiH: Upotrebu pokusnih životinja treba svesti na minimum

Zbog potrebe da se uspostavi saradnja između zakonodavnog tijela, fakulteta koji vrše biomedicinske pokuse na laboratorijskim životinjama i nevladinog sektora u cilju ispunjavanja zahtjeva dobrobiti životinja, Udruženje “Jedinstveno zdravlje BH“ je pokrenulo niz sesija na temu “Laboratorijske životinje“.

Prva u nizu planiranih sesija biće okrugli sto “Laboratorijske životinje: Kako provoditi validna biomedicinska istraživanja”, koji će biti održan 10. maja u Centru za interdisciplinarne studije.

Značaj ove teme ogleda se i u sve većem broju zahtjeva za vršenje pokusa za potrebe izrade naučnih studija za koje je potrebno osigurati provođenje svih procedura propisanih relevantnom legislativom.

Cilj okruglog stola je skeniranje stanja u Bosni i Hercegovini na terenu i stvaranje poveznice između nadležnih institucija za odobravanje istraživanja u kojim se koriste životinje i biomedicinskih institucija koje ih vrše, a u svrhu ispunjavanja odredbi i uslova u skladu s propisima i na taj način osigurati da se biomedicinsko istraživanje smatra validnim.

Govoreći o toj temi predsjednica Udruženja “Jedinstveno zdravlje BH“ (One Health BH) Elna Gavrankapetanović u razgovoru za Fenu pojašnjava da je eksperimentiranje na životinjama bitna komponenta biomedicinskih i bihevioralnih istraživanja, kritični dio napora za prevenciju i liječenje širokog spektra bolesti kako kod životinja tako i kod ljudi.

Da bi se biomedicinsko istraživanje smatralo validnim neophodno je poštivati zakonske i etičke odredbe koje su propisane, naročito kada se u njima koriste životinje.

Gavrankapetanović je istakla da biomedicinske institucije imaju etičke komisije koje prije nego se pristupi istraživanju, razmatraju neophodnost i opravdanost takvog istraživanja. Također se razmatra i da li bi i koje istraživanje doprinijelo dobrobiti životinja ili ljudi odnosno unaprijedilo već postojeća naučna otkrića.

Pojašnjava da postoji specijalnost u veterinarskoj medicini, a to je “nauka o laboratorijskim životinjama”.

-To jasno pokazuje središnju ulogu koja se daje korištenju životinja u istraživanju, s tim u vezi je bilo neophodno stvoriti pravni okvir unutar kojeg će korištenje životinja u eksperimentalne svrhe biti opisan i etički opravdan. S obzirom da se Bosna i Hercegovina prilagođava po pitanju propisa Evropskoj uniji, trenutno na snazi postoji Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja koji je donesen u 2009. godini. Ovim zakonom je propisano da je zabranjeno napuštene i izgubljene životinje iskoristiti u svrhu vršenja pokusa, kao i pravila ko i pod kojim uslovima može vršiti eksperimente u Bosni i Hercegovini – pojašnjava Gavrankapetanović.

Navodi dalje da eksperimente na životinjama mogu obavljati pravna lica, koja su registrirana za izvođenje pokusa i imaju dozvolu nadležnog ministarstva za obavljanje pokusa na životinjama. Eksperimenti na životinjama mogu se dozvoliti samo ako se pretpostavljena bol, patnja ili povreda životinja može etički opravdati očekivanim rezultatima koji su značajni za ljude ili životinje, odnosno nauku.

Također, naglašava da je zakonom određeno da se eksperiment treba izvoditi na najmanjem mogućem broju životinja. Prije početka, u toku i prateći izvođenja pokusa, potrebno je životinju dovesti u stanje anestezije ili analgezije, ako način izvođenja pokusa to dozvoljava. Na taj način bi se smanjila patnja i osigurala njihova dobrobit. Ovim propisom je dat i okvir po pitanju opravdanosti korištenja životinja u pokusima i jasno je navedeno da se dozvola za obavljanje pokusa nad životinjama ne smije izdati za: isprobavanja oružja, municije ili pripadajućeg pribora, ili istraživanja ili razvoja proizvoda od duhana i alkohola; ili istraživanje hemijskih sredstava za pranje i dezinfekciju predmeta za opću upotrebu; ili istraživanja u kozmetičke svrhe.

-Dakle svako pravno lice, mora za dobijanje dozvole za obavljanje pokusa nad životinjama prije svega dokazati da nije moguće nabaviti ljudske ćelije ili tkivo za obavljanje navedenog pokusa ili ako raspoloživa tehnologija ne zadovoljava zahtjeve  Gavrankapetanović.

Kako podrvlači, glavna trenutna uredba u EU-u je Direktiva 2010/63/EU o zaštiti životinja koje se koriste u znanstvene svrhe i nije u potpunosti implementirana u BiH. Udruženje “Jedinstveno zdravlje BH“ je uspjelo za okrugli sto kontaktirati doktoricu veterinarske medicine Aidu Šarić sa Biomedicinskog fakulteta u Grazu, koja će govoriti o iskustvu jedne EU članice koja radi u skladu s ovim propisom i pojasniti važnosti određenih odredbi kako bi se istraživanje smatralo validnim.

Minimalni standardi za zaštitu životinja podrazumijevaju i takozvana pravila 3R: životinjski modeli se zamjenjuju alternativnim metodama gdje je to moguće (načelo zamjene – replacement), smanjuje se broj životinja na najmanji mogući broj (načelo smanjenja – reduction) te se poboljšavaju uvjeti uzgoja (načelo poboljšanja – refinement).

Govoreći o moralnoj dopustivosti korištenja životinja za eksperimentiranje, ona podsjeća da biomedicinski eksperimenti datiraju mnogo godina unatrag.

Govoreći o napretku kad je riječ o smanjenom broju životinja koje služe u svrhu istraživanja, kaže da je ključno naglasiti da budžeti s kojim biomedicinske institucije raspolažu nisu dovoljni za unapređenje i uvođenje alternativnih metoda, jer je njihovo uvođenje jako skupo.

-Ovaj planirani okrugli stol će dati priliku biomedicinskim institucijama da nadležne upoznaju s problemima – najavila je Gavrankapetanović.

Sesije koje organizuje Udruženje “Jedinstveno zdravlje” realizuju se u saradnji s Uredom za veterinarstvo BiH, koje je krovna institucija za donošenje i implementiranje Zakona o dobrobiti životinja, te Centrom za interdisciplinarne nauke.

Okrugli sto bi trebao okupiti biomedicinske institucije u koje spadaju medicinski, farmakološki, prirodno-matematički i veterinarski fakulteti širom Bosne i Hercegovine.

fena.ba

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

У Русији почела вакцинација животиња против вируса корона

Radio Brčko