У БиХ би 77,4 одсто испитаника гласало за улазак у Европску унију у случају да се о томе распише референдум, резултат је истраживања јавног мишљења којег је спровела Дирекција за европске интеграције /ДЕИ/ Савјета министара.
У саопштењу ДЕИ-а се прецизира да је ово истраживање проведено у августу и да се односило на подршку приступању ЕУ, те о темама у вези с европским интеграцијама које интересују грађане БиХ.
Улазак у ЕУ би подржало 90,1 одсто испитаника из Федерације БиХ, 54,5 одсто из Републике Српске и 73,8 одсто из Брчко Дистрикта.
Истраживање је проведено Кати методом на узорку од 1.200 испитаника који је репрезентативан на нивоу цијеле БиХ.
Испитаници као разлоге за подршку најчешће наводе гаранцију трајног мира и политичке стабилности – 34,4 одсто, слободу кретања људи, робе и капитала – 32 одсто и поштивање закона и прописа 22,8 одсто.
Испитаници који не подржавају улазак БиХ у ЕУ, њих 50,4 одсто као најчешћи разлог наводе страх од већих трошкова живота и пореза.
Према мишљењу највећег броја испитаника, 49,9 одсто сматра да ће највећу корист од уласка БиХ у ЕУ имати млади, 39,1 одсто сматра да политизација процеса у највећој мјери отежава интеграцију БиХ у ЕУ, док је за њих 27,9 одсто то неспремност на промјене.
Борба против корупције је, према мишљењу 49 одсто испитаника, најпотребнија реформа за унапређење свакодневног живота грађана у БиХ, а слиједе је смањење пореских оптерећења 17,2 одсто, те реформа судова и тужилаштава 14,5 одсто.
Укупно 48 одсто испитаника мисли да европски пут БиХ нема алтернативу, док њих 44,8 одсто сматра да има.
Према истраживању ДЕИ-а, 35,3 одсто испитаних сматра да БиХ никада неће ући у ЕУ, док 34,7 одсто сматра да ће се то десити највише за 10 година, 15,4 за највише 15 година, а 14,6 одсто за највише 20 година.
Укупно 56,3 одсто испитаника препознаје ЕУ као највећег донатора средстава БиХ, за 20,9 одсто испитаника то је Турска, шест одсто сматра да је то Русија, а 4,9 одсто сматра да је то Јапан.
Испитаници у највећем постотку – 51,3 одсто мисле да ће ЕУ учврстити унутрашње односе и наставити са проширењем, док 21,4 одсто сматра да ЕУ као интеграција неће опстати.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.