RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Bosanci i Hercegovci sve češće kupuju nekretnine u Turskoj

I dok pričamo o novim zaduženjima i otplatama dugovanja, bh. građani kupuju nekretnine najviše u Turskoj.

Iako su sve skuplje i na najatraktivnijoj destinaciji za državljane Bosne i Hercegovine – Alanji, interesiranje bh. državljana i dalje je veliko.

U Alanji su do prije nekoliko godina posredstvom agencija za nekretnine po povoljnim cijenama kupovali stanove.

Mirza Seferović, vlasnik firme “Dom” koja se bavi prodajom nekretnina, kaže kako je potražnja u Turskoj veoma velika.

Također ima tu naši ljudu iz dijaspore, Norveške, Njemačke i drugih zemalja. Sada raste broj bh. državljana. Dijaspora je jedno vrijeme dominirala, a sada ide opet dominacija ljudi iz Bosne i Hercegovine – kaže Seferović.

 

To potvrđuje i Minet Musić, savjetnik za investicije. koji posreduje pri kupovini nekretnina i u Turskoj. Za građane BiH posebno je zanimljiva Antalijska regija, a kupaca je sve više.

U Turskoj smo imali preko 100, 150 klijenata, samo ove godine, od kojih su neki uzeli preko 10 stanova, pa i više. Mislim da dosta naših građana želi da ima neku alternativu na moru i na jugu, i zbog toga se najviše odlučuju da kupuju tamo – rekao je Musić.

Sagovornici ističu kako je drastična razlika u cijenama između nekretnina u Turskoj i u Bosni i Hercegovini, što je svakako jedan od glavnih razloga za kupovinu nekretnina u toj zemlji.

Stan od nekih 65 kvadrata možete dobiti za 65 hiljada eura, s tim što vi niste dobili samo stan, imate bazen parking mjesto, klima… Prema posljednjim informacijama koje ja imam takav stan bi u BiH bio duplo više, možda čak i troduplo – kaže Seferović.

I dok u Turskoj cvjeta prodaja nekretnina, prvenstveno zbog nižih cijena, cijene nekretnina u Bosni i Hercegovini stalno su sve veće u glavnom gradu Bosne i Hercegovine. U Sarajevu u novogradnji metar kvadratni dostiže i do osam hiljada maraka.

Izvor: N. Aj. / BHRT

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.