RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Босна и Херцеговина би до 2060. могла изгубити између 50 и 70 посто становништва

Презентација истраживања демографских образаца у Босни и Херцеговини и њиховим посљедицама на друштвено окружење и развојне потенцијале на државном, ентитетском и локалном нивоу одржана је данас у Мостару, у организацији Вестминстер фондације за демокрацију.

Истраживање које је провео експерт за питања политичке демографије Миодраг Пантовић, показује да се већи дио БиХ може сматрати депопулирајућим подручјем, а знатна подручја и рапидно депопулирајућим на основу виталног и индекса старости, те процјене миграција, уписаних првашића и перспективе младих.

“Оно што је установљено је да су БиХ и све државе ове регије у процесу високе депопулације гдје имамо низак наталитет праћен високим исељавањем, што представља велики проблем за опће процесе развоја, планирања и свега онога што се у једној држави треба радити у смислу задржавања становништва, даљњег развоја и људског капитала. Постоје различите процјене релевантних институција гдје би Босна и Херцеговина до 2060. године могла изгубити између 50 и 70 посто становништва са садашњим трендовима који се односе и на исељавање и на низак наталитет”, рекао је Пантовић.

Према његовим ријечима, исељавање је фактор који највише доприноси смањењу броја ученика.

“То нарочито можете видјети на подручју Унско-санског кантона гдје се види да је, ако гледате број ученика који се роди у једној години и који за ту годину требају уписати први разред, минус негдје до једне петине, односно преко 20 посто те дјеце која се роди у тој једној години не упише први разред када би требала. Претпоставља се да та дјеца, односно цијеле обитељи напусте земљу”, казао је Пантовић.

Истакнуо је како популацијска политика и демографија није само питање наталитета, него је често питање и самог здравља.

Како задржати младе људе?

“Државе овдје у регији имају много краћи животни вијек него државе западне Еуропе. Много више би се допринијело тој популацијској политици када би се уложило у здравствене превентиве, едуцирало људе да се на неки начин боље живи, с тиме би смањила смртност и на неки начин ублажило ефекте о којима се ради. То је по мени фактор о којем се јако мало прича”, казао је Пантовић.

Министрица породице, омладине и спорта Владе Републике Српске (РС) Селма Чабрић казала је како се у том ентитету од 2004. године ради на препознавању проблема пада фертилитета и демографских кретања, који су неповољни за људе који живе у БиХ.

“Након низа уведених мјера које се тичу и пронаталитетне политике, нисмо нешто задовољни исходом зато што статистика каже да људи желе имати дјецу, али неке друге околности утјечу на то да се они не одлуче на оснивање своје обитељи. Ради се о социоекономским приликама и о томе да им радно мјесто није сигурно након останка у другом стању и повратка с породиљног допуста. Једноставно, приходи нису довољни да би то био живот достојан човјека у 21. стољећу”, казала је Чабрић.

Министрица додаје како је РС тренутно у фази нацрта израде нове стратегије демографске обнове.

“На томе је радио низ стручњака, користили смо истраживања тако да је ова данашња конференција такођер дио те стратегије и ја ћу узети у обзир све што смо данас чули, а чули смо примјере добре праксе, како локалне заједнице на основу онога с чим располажу успијевају изаћи на крај с тиме, које модусе су пронашли да задрже младе људе на нашим просторима. Све што смо данас чули наћи ће се у стратегији, а и организират ће се јавне расправе тако да ћемо чути мишљења струке и људи с терена, што је јако важно. Морамо наћи начин да младе, али и све друге људе задржимо овдје, јер смо их већ пуно изгубили”, казала је Чабрић.

Демографија и наталитет кључна питања

Програм менаџерица Вестминстер фондације за демокрацију у БиХ Мелиха Мулахалиловић-Жишко казала је да је наведено истраживање показало да је депопулација присутна значајније у срединама гдје се регистрира говор мржње.

“То је нешто што је забрињавајуће и кроз само истраживање налазимо везу између сигурности, говора мржње, инцидената и депопулације. Ово је свакако питање којим ћемо се морати озбиљније позабавити у будућности. Демографија је тема која у овом тренутку треба бити високо позиционирана код свих доноситеља одлука. Као што и сами можете примијетити, а и статистика то говори, поједини дијелови БиХ се празне. На нама је што ћемо учинити јер сад више није ситуација да људи напуштају БиХ из економских разлога, млади одлазе јер овдје више не виде перспективу, градови се пуне, а мање средине остају празне. Позивамо све доноситеље одлука да демографију и питања наталитета ставе високо на своје агенде и да се посвете дугорочним мјерама за добробит свих грађана БиХ”, казала је Мулахалиловић-Жишко.

У истраживању су идентифициране средине у којима се ови процеси, ако се већ не могу преокренути, могу успорити уз помоћ шест препорука како се суочити с овим обрасцима и трендовима.

У оквиру конференције одржана су и два панела с представницима локалних, ентитетских и државних нивоа власти, те представницима невладиног сектора.

Догађај је организиран у склопу програма који подржава Влада Уједињеног Краљевства.

Извор: БХРТ

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.