RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Dom naroda PSBiH jednoglasno usvojio Zakon o ograničavanju raspolaganja imovinom

Фото: Архива

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je na hitnoj sjednici, po hitnom postupku, jednoglasno usvojio Zakon o ograničavanju raspolaganja imovinom s ciljem sprečavanja terorizma, finansiranja terorizma i finansiranja širenja oružja za masovno uništenje, koji je predložilo Vijeće ministara BiH.

Za zakon je glasalo svih 14 prisutnih delegata.

Usvajanje ovog zakona je jedan od uslova da Bosna i Hercegovina ne dospije na sivu listu Moneyvala.

Međutim, pojedini delegati su tokom diskusije napomenuli da je, osim usvajanja ovog zakona, potrebno ispuniti još par uvijeta.

Čule su se i primjedbe zbog toga što sjednici ne prisustvuje predstavnik predlagača zakona. U ovom slučaju je to ministar sigurnosti BiH, odnosno zamjenik ministra Ivica Bošnjak, koji obavlja funkciju ministra.

Predsjedavajući Doma naroda Kemal Ademović je kazao da je zamjenik ministra sigurnosti Ivica Bošnjak, a to je ministarstvo koje je pripremilo ovaj zakon, dostavio obavijest da neće prisustvovati sjednici, jer je izvan Bosne i Hercegovine.

“Takođe, prema mojim saznanjima, i sekretar ministarstva je izvan BiH. On je dostavio da će biti prisutan savjetnik Vedran Knezović i pomoćnica za kadrovske i opće materijalno-finansijske poslove Jelena Savić. Međutim, kad sam prozvao, niko se nije prijavio da je tu, nisam imao evidenciju da su prisutni i da mogu oni meritorno govoriti o ovome zakonu”, pojasnio je Ademović.

Govoreći o Zakonu o ograničavanju raspolaganja imovinom s ciljem sprečavanja terorizma, finansiranja terorizma i finansiranja širenja oružja za masovno uništenje, Ademović je napomenuo da je Vijeće ministara BiH predlagač, a u ime predlagača priređivači su, u slučaju ovog zakona Ministarstvo sigurnosti, a u slučaju drugog zakona koji se tiče raspolaganja i upravljanja nezakonito stečenom imovinom je Ministarstvo pravde BiH.

Dodao je da je na današnjoj sjednici prisutan ministar pravde Davor Bunoza.

“Međutim, taj zakon je zapeo na Vijeću ministara, nije dobio prolaz prema Parlamentarnoj skupštini. Pored toga, još jedan uslov iz preporuka izvještaja MONEYVAL-a jeste na nivou Federacije uspostava registra. Ne radi se o zakonu, nego je uspostava registra o stvarnim vlasnicima pravnih lica. Prema mojim informacijama, nije ni započeta aktivnost na njegovoj izradi”, kazao je Ademović.

Dodao je da sutra zasjeda FATF, „i ciljano razmatra preporuke o ispunjenju smjernica i preporuka MONEYVAL-a iz Bosne i Hercegovine“.

“Dakle, ciljano razmatra ono šta smo mi uradili. Ukoliko ne usvojimo danas ovaj zakon, sasvim je sigurno da će Bosna i Hercegovina završiti na sivoj listi MONEYVAL-a. Ukoliko ga usvojimo, to još nije izvjesno. Ja sam u komunikaciji sa delegacijom koja predstavlja Bosnu i Hercegovinu i zamolio sam da izvijeste nadležne da ćemo mi danas razmatrati i vjerovatno i usvojiti ovaj zakon. Da nam još jednom ‘progledaju kroz prste’ ili da daju novi neki rok, jer danas i vaš dolazak pokazuje da je ovo u interesu svih građana BiH, bez obzira iz kojeg dijela dolaze, prije svega privrede i finansijskog sektora”, kazao je Ademović.

Vijeće ministara BiH je polovinom marta jednoglasno usvojilo i uputilo Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po hitnoj zakonodavnoj proceduri prijedlog tog zakona. Cilj je uspostava pouzdanog, pravovremenog i potpunog mehanizma za implementaciju sankcijskih mjera.

Predloženi zakon, koji je pripremilo Ministarstvo sigurnosti u saradnji s relevantnim institucijama, otklanja ključni sistemski nedostatak iz izvještaja Komiteta eksperata za evaluaciju mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma (MONEYVAL), koji je u decembru 2024. godine ocijenio da BiH nema funkcionalan i potpun sistem za provedbu međunarodnih finansijskih sankcija.

Odredbe tog zakona osiguravaju hitnu, neposrednu i djelotvornu provedbu odluka Vijeća sigurnosti UN-a i njegovih sankcijskih komiteta te odluka institucija u BiH i drugih mjera, kao i punu usklađenost s odgovarajućim FATF preporukama, čime naša zemlja ispunjava preuzete međunarodne obaveze i čuva svoj finansijski sistem – navedeno je ranije iz Vijeća ministara BiH.

Sistemskim uređenjem zabrane privremenog raspolaganja imovinom u cilju sprečavanja, odnosno finansiranja terorizma i širenja oružja za masovno uništenje, uz poštivanje načela zakonitosti i pravne sigurnosti, kao i jasnim definiranjem procedura i preciziranja nadležnih organa, nadzornih tijela i obveznika koji provode mjere iz tog zakona, stvara se širi pravni temelj za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma u BiH.

Predloženi zakon od izuzetnog je značaja za očuvanje međunarodne reputacije BiH i izbjegavanje ulaska u FATF-ov ICRG proces (International Co-operation Review Group), navode iz Vijeća ministara BiH.

Izvor: BHRT

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Plenković: Za Hrvatsku je posebno bitno da se BiH drži načela jednakopravnosti

Radio Brčko

Zbog nedostatka kvoruma prekinuta hitna sjednica Doma naroda PSBiH

Radio Brčko

Дом народа усвојио измјене Изборног закона БиХ и Закона о ПДВ-у

Radio Brčko

Ostavite komentar

*