Europe House, u saradnji sa projektom Evropske unije EU4Energy, organizovala je danas ekspertsku panel diskusiju o izazovima i mogućnostima procesa energetske tranzicije u Bosni i Hercegovini.
Cilj događaja bio je da se istakne trenutna situacija u sektoru, izazovi s kojima se zemlja suočava dok napreduje na putu energetske tranzicije, kao i da se studenti i javnost upoznaju sa složenostima tranzicije.
Diskusija je bila usmjerena na predstavljanje aktivnosti dva novoformirana Centra za održivu energetsku tranziciju na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu i Tehničkom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu koji su formirani u okviru projekta EU4Energy kao odgovor na nedostatak kapaciteta i razmjene znanja u zemlji. Centri, kojima koordiniraju profesori Amila Pilav-Velić i Goran Orašanin, dosad su uspostavili odličnu saradnju sa svim relevantnim akterima i nastavljaju sa naporima da pruže iskustvo i izvrsnost znanja u sektoru.
Zainteresovane strane, uključujući stručnu i akademsku zajednicu i poslovni sektor, učestvuju u dvodnevnim interaktivnim radionicama organizovanim nakon panel diskusije. Radionice će poslužiti kao platforma za jačanje kapaciteta centara i dopuniti rad donosilaca odluka u implementaciji neophodne zakonske regulative i njenom usklađivanju s relevantnim politikama EU.
Razvoj kreativnih ideja i razmjena dobrih praksi među partnerima u skladu sa najboljim EU vještinama i mogućnostima ostaje u fokusu rada centara, što su prepoznali i istakli i govornici Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, privatnog sektora i akademske zajednice.
Energetska tranzicija je i društvena i ekonomska tranzicija, a Bosna i Hercegovina je u ranoj fazi u poređenju sa zemljama članicama EU koje imaju višedecenijsko iskustvo. Prijenos znanja, usvajanje najboljih praksi i učenje iz iskustva drugih kako bi odgovaralo lokalnom kontekstu, predstavljaju izazove i mogućnosti s kojima su inicijative kao što su centri za održivu tranziciju energije opremljene da se nose.
Bosna i Hercegovina, kao potpisnica Zelene agende za Zapadni Balkan, i uz kontinuiranu tehničku i stručnu podršku Evropske unije, ima za cilj ostvariti ambiciozne ciljeve koje je Evropska unija postavila da postane prvi klimatski neutralan kontinent do 2050. godine. Ovaj cilj, kao i brojne druge obaveze koje je država prihvatila da implementira utiru put ka karbon neutralnoj, održivoj i zdravijoj budućnosti za sve građane, saopćeno je iz Delegacije EU u BiH.
Izvor: Fena
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.