U potpunosti su obezbijeđena sredstva za put Sarajevo-Podgorica, na najkritičnijem dijelu preko Šćepan Polja, što podrazumijeva i izgradnju međudržavnog mosta na Tari i više od 15 kilometara pristupnog puta od graničnog prelaza Hum prema Brodu na Drini, saopšteno je iz Ministarstva komunikacija i transporta u Savjetu ministara.
Resorni ministar Edin Forto naglasio je da iza ovog iskoraka stoji dugotrajan proces usaglašavanja i zahtjevna koordinacija sa domaćim i međunarodnim partnerima, bez koje ovaj projekat ne bi bio moguć.
On je podsjetio da je novac za put preko Šćepan Polja dio paketa koji je dogovoren sa Svjetskom bankom tokom niza sastanaka u Vašingtonu, čime je obezbijeđeno kompletno finansiranje cijelog projekta.
“Sve ovo potvrđuje da put preko Šćepan Polja više nije skica na papiru, nego projekat koji je konačno doveden do faze izvođenja. Ovakvi projekti pokazuju šta donosi ozbiljna saradnja institucija, susjednih zemalja i međunarodnih partnera i daju nam nadu da će ih biti sve više”, zaključio je Forto.
Sredstva su obezbijeđena putem finansijskog paketa dogovorenog sa Svjetskom bankom i EBRD-om, uz punu koordinaciju domaćih institucija, saopšteno je danas iz resornog ministarstva.
Iz Ministarstva su podsjetili da je nedavno izvršena pretkvalifikacija izvođača radova na izgradnji mosta na Tari, koji se sprovodi kao zajednička javna nabavka u saradnji Ministarstva komunikacija i transporta u Savjetu ministara, “Puteva Republike Srpske” i nadležnih institucija Crne Gore.
Izgradnju mosta finansiraju Ministarstvo komunikacija i transporta i Vlada Crne Gore, dok je finansijer izgradnje kilometra pristupne ceste ka mostu preduzeće “Putevi Republike Srpske”, koje sprovodi postupak zajedničke javne nabavke.
Paralelno su u toku i postupci koje vodi Crna Gora za projektovanje i izgradnju svog pristupnog puta, a uskoro se očekuje raspisivanje tendera za 15 kilometara pristupnog puta od graničnog prelaza Hum-Šćepan Polje ka Brodu na Drini, za šta su namijenjena i operativna sredstva Svjetske banke od 39,4 miliona evra, te sredstva EBRD-a.
Izvor: Srna
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.
