RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

GIZ u saradnji sa OECD organizirao radionicu za mala i srednja preduzeća

U nastojanju da unaprijedi poslovanje malih i srednjih preduzeća (MSP) u Bosni i Hercegovini, GIZ u saradnji sa Organizacijom za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) uspješno je završio radionicu posvećenu prilagođavanju, monitoringu i evaluaciji usluga poslovne podrške u digitalnom dobu. Ovaj jednodnevni događaj dio je projekta Inovacije i digitalizacija malih i srednjih preduzeća u BiH/EU4DigitalSME, kojeg sufinansira Evropska unija i vlada SR Njemačke, a ima za cilj unaprijediti digitalni ekosistem u našoj zemlji.

Prva u nizu radionica, a koje će biti organizovane i u narednim mjesecima okupila je pružaoce usluga poslovne podrške sa svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini, uključujući državni nivo vlasti, Federacije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko Distrikta. Također, radionici su prisustvovali i članovi radne grupe Evropskog akta o malom biznisu (SBA), kao i drugi stručnjaci iz ove oblasti.

U svom uvodnom obraćanju Donald Prohaska, zamjenik menadžera projekta EU4DigitalSME i viši savjetnik iz GIZ-a istakao je značaj ovog skupa, kojeg GIZ zajedno sa partnerima iz domaćih relevantnih institucija okupljenih oko neformalne radne grupe “Evropskog Akta o malom biznisu-SBA” implementira s ciljem da se unaprijedi poslovno okruženje malih i srednjih preduzeća.

“Čak 94% malih i srednjih preduzeća u Bosni i Hercegovini anketiranih u periodu 2020-2022 se izjasnilo da nije imalo pristup nikakvim uslugama podrške, a znamo koliko su te usluge bitne za konkurentnost preduzeća. Dokumentom “SME Policy Index” je predloženo i preporučeno nekoliko prioritetnih mjera u skladu sa kojima bismo trebali djelovati, a jedna od njih se odnosi na smanjenje oslanjanja na partnere međunarodne razvojne saradnje i veći oslonac na razvoj domaćih usluga podrške MSP.” – izjavio je Prohaska.

Prvi dio radionice fokusirao se na monitoring i evaluaciju usluga poslovne podrške. Iz OECD-a su ukazali na primjere dobre prakse za praćenje i evaluaciju programa poslovne podrške kao i na najnovije pronalaske o ponudi i potražnji usluga koji proizilaze iz njihovog istraživanja provedenog sa GIZ-om. Učesnici su imali priliku da testiraju programe i kroz praktičan rad tokom radionice.

Marijana Petrović, voditeljica tima za digitalnu, energetsku i transportnu povezanost iz OECD Odjela za jugoistočnu Evropu objasnila je proces napredovanja Bosne i Hercegovine u kontekstu digitalizacije.

„BiH je napredovala u implementaciji relevantnih programa, a oba entiteta imaju uspostavljene strateške okvire koji se odnose na pružanje usluga poslovne podrške, dok napredak u monitoringu i evaluaciji ostaje neujednačen. MSP u BiH imaju pristup uslugama razvoja poslovanja i poslovne strategije, kao i uslugama vezanim za finansijsko izvještavanje, oporezivanje i računovodstvo. Usluge monitoringa i evaluacije, te informacijskih i komunikacijskih tehnologija i dalje su nedovoljno zastupljene”- objasnila je Petrović.

U drugom dijelu radionice, pažnja je bila usmjerena na prilagođavanje usluga poslovne podrške. OECD tim je ponudio konkretna rješenja i primjere za prilagođavanje usluga kako bi se bolje odgovaralo potrebama MSP-a. Gđa. Ane Sindik, savjetnica iz GIZ-a, predstavila je sadržaj publikacije “Vodič za unapređenje usluga poslovne podrške i transparentniji pristup uslugama za MSP”, koji je rezultat anketiranja MSP-a i pružalaca usluga poslovne podrške.

„Prilagođavanje usluga potrebama malih i srednjih preduzeća zahtijeva dobro razumijevanje koje su to potrebe. Veći nivoi sofisticiranosti za više specijalizovane vrste usluga poslovne podrške su manje dostupni. OECD-GIZ ankete o ponudi i potražnji za uslugama poslovne podrške su pokazale da su mala i srednja preduzeća  u BiH zadovoljnija kvalitetom generičkih usluga, nego složenijim ili tehničkim uslugama koje se trenutno nude na tržištu“, zaključio je g. Matija Lojpur, analitičar javnih politika iz OECD-a.

Predavači su izrazili nadu da će ovakvi događaji doprinijeti poboljšanju usluga poslovne podrške za mala i srednja preduzeća i podržati njihov rast i razvoj u Bosni i Hercegovini.

Evropska unija i vlada SR NJemačke nastavljaju podržavati, a OECD i GIZ implementirati aktivnosti unutar projekta EU4DigitalSME koji će omogućiti razvoj malih i srednjih preduzeća u Bosni i Hercegovini kako bi se na putu razvoja digitalizacije stvorila povoljnija poslovna klima u zemlji.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.