RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Indonezija: Porodice 189 žrtava pada putničkog aviona traže odgovore

Rescuers load body bags containing debris and remains of the victims of the crashed Lion Air plane during a rescue operation in the waters of Tanjung Karawang, Indonesia, Tuesday, Oct. 30, 2018. Divers searched Tuesday for victims of the Lion Air plane crash and high-tech equipment was deployed to find its data recorders as reports emerged of problems on the jet's previous flight that had terrified passengers. (AP Photo/Tatan Syuflana)

Porodice 189 žrtava pada putničkog aviona u more nedaleko od obale Indonezije zatražile su danas odgovor na pitanje zašto je avionu dozvoljeno da poleti kao ispravan i uputile zahtjev da se nastavi potraga za nastradalima.

Vlasti Indonezije juče su za tri dana produžile akciju potrage za žrtvama i drugom crnom kutijom iz olupine skoro novog “boinga 737 maks”, koji je pao u more prije sedam dana, nekoliko minuta poslije polijetanja iz Džakarte.

Rodbina je na konferenciji za novinare uputila pitanja zvaničnicima Indonezije, uključujući ministra saobraćaja Budija Karju Sumadija i šefa nacionalne komisije za bezbjednost saobraćaja.

“Ovdje smo mi žrtve. Zamislite da ste na našem mjestu”, rekao je Nadžib Fukuoni, rođak jedne žrtve. On je zatražio da se sprovede nezavisna istraga o padu aviona.

Muhamad Bambang Sukandar, otac druge žrtve, rekao je da tehničari “Lajon era” treba da preuzmu “punu odgovornost” ukoliko se dolaže da nisu pravilno riješili tehnička pitanja poslije prethodnog leta sa Balija u Džakartu.

“Ovo nije nevažna stvar. U pitanju su ljudski životi. Ne dozvolite da se ovako nešto i dalje dešava u Indoneziji”, rekao je Sukandar u emotivno obojenom obraćanju.

Indonezija je jedno od najbrže rastućih tržišta za avionski saobraćaj, ali je bezbjednost letova problematična. Državno tijelo za bezbjednost vazdušnog saobraćaja istražilo je 137 ozbiljnih incidenata od 2012. do 2017. godine.

Rodbina žrtava pozvala je osnivača kompanije “Lajon er” Rusdija Kiranu, koji je bio u publici, da ustane. On je to uradio, ali nije ništa komentarisao, nego je sklopio ruke kao da traži oproštaj.

Izvor: www.srna.rs

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Индонезија набавља медицински кисеоник из Сингапура и тражи помоћ од других земаља

Radio Brčko

Indonezija seli glavni grad u područje džungle

Radio Brčko

Eruptirao indonežanski vulkan Maunt Sinabung

Radio Brčko