RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Kisić: EYOF će prevazići organizacione i tehničke aspekte ZOI

Predsjednik Olimpijskog komiteta BiH Siniša Kisić u razgovoru za portal Klix.ba govorio je o predstojećem Evropskom omladinskom olimpijskom festivalu (EYOF) koji će se od 9. do 16. februara održati u Sarajevu i Istočnom Sarajevu.

Svečana ceremonija otvaranja na rasporedu je u nedjelju na Olimpijskom stadionu Asim Ferhatović Hase od 19:00 sati, a otvaranje ovog izuzetno bitnog i velikog takmičenja za grad Sarajevo i BiH označit će ujedno i veliku pobjedu za sve one koji su učestvovali u pripremanju i organizaciji ovog izuzetno zahtjevnog i teškog projekta.

EYOF nadmašio sva očekivanja

“Prepuni smo ushićenja i ponosa na ono što smo uradili s brojnim gradovima tokom svih ovih godina. Dobro je poznato da su aktivnosti u vezi s EYOF-om počele 2007. godine, a 2019. godine taj projekt će biti realizovan. Bilo je uzleta, ali i teških situacija koje smo rješavali u hodu, a konačno smo se primakli početku održavanja 14. zimskog festivala mladih Evrope. Sve ovo vrijeme smo zajedno s gradovima, institucijama sistema, organima vlasti u oba entiteta i Kantonu Sarajevu sarađivali i na kraju smo uspjeli doći pred sam početak ovog velikog sportskog događaja koji sigurno premašuje sva naša očekivanja, od broja sportista, broja delegacija do akreditovanja novinskih i medijskih kuća”, rekao je predsjednik Olimpijskog komiteta BiH Siniša Kisić na početku razgovora za Klix.ba.

On smatra da će EYOF prevazići organizacione i tehničke aspekte u odnosu na Olimpijske igre 1984. godine, a vrhunac svega je povratak olimpijskog duha i plamena u Sarajevo i BiH.

“Sigurno je da će EYOF prevazići organizacione i tehničke aspekte u odnosu na Olimpijske igre 1984. kojih se rado sjećamo, a vrhunac zadovoljstva je to što su olimpijski duh i olimpijski plamen ponovo u Sarajevu i BiH”, kazao je Kisić.

Dodao je da je organizacija EYOF-a samo dokaz kako ljudi u BiH mogu uraditi puno toga dobrog i kvalitetnog kada djeluju zajedno.

“Kada je riječ o velikim ciljevima, onda možemo učiniti mnogo toga kada smo zajedno. Dokaz tome je 14. izdanje EYOF-a koje se održava u Sarajevu i Istočnom Sarajevu gdje vidimo da zajedničkim snagama, bez obzira na složenost situacije i organizacije naše države, možemo učiniti velike stvari. Mi iz Olimpijskog komiteta BiH pružamo veliku podršku svemu ovom i činimo ogromne napore da uvjerimo naše prijatelje u evropskoj i svjetskoj olimpijskoj porodici da BiH može učiniti napor i trud da se održi tako velika manifestacija. Ja se nadam i uvjeren sam u to da ćemo to i uspjeti”, smatra Kisić koji je na poziciju predsjednika OK BiH stigao 2007. godine.

Zahvaljujući svim iskustvima koje smo stekli tokom pripreme i organizacije EYOF-a, grad Sarajevo, država BiH i kompletna bh. sportska javnost i nakon EYOF-a može nastaviti tragati za organizacijom drugih velikih takmičenja.

“Ova naša generacija sportskih radnika je učinila veliki napor da se održi ova velika manifestacija, a svakako da na tome ne treba stati. Na osnovu ovih iskustava koja ćemo imati treba nastaviti tragati za određenim rješenjima i imati viziju i misiju za neko veće i značajnije takmičenje nego što je EYOF 2019. godine”, kazao je Kisić.

Ulaganje u sport je investicija u budućnost, a ne trošak

Na pitanje šta očekuje od 21. predstavnika BiH koji će učestvovati na EYOF-u, Kisić je rekao da očekivanja ne trebaju biti previsoka i nerealna i da je najbitnije da svi takmičari pruže najbolje od sebe i pokušaju ostvariti što je moguće bolji rezultat.

“Ni 1984. godine naša bivša država Jugoslavija i pored domaćinstva Olimpijskih igara nije imala značajne rezultate u zimskim sportovima. Ne treba previše očekivati od naše djece, a najbitnije je da njih 21 u svakom trenutku pruži sve najbolje od sebe i na kraju da će učestvovati zajedno sa svojim vršnjacima i da će odmjeriti snage s njima u disciplinama za koje su se prijavili”, kazao je Kisić.

Za kraj je rekao da se nada kako će u budućnosti raspored sredstava s raznih nivoa vlasti ići u prave ruke i prave svrhe te da je to investicija za budućnost, a ne trošak.

“Svih ovih godina smo radili na unapređenju sportske infrastrukture, a posebno na onim otvorenim sportskim terenima. To je jedan od doprinosa razvoju zimskih sportova, a pored toga, osposobili smo određene dvorane. Sve to je doprinos koji će uz angažovanje sportskih radnika, Olimpijskog komiteta BiH, sportskih saveza i svih klubova unaprijediti sve sadržaje i dati mogućnost da se naša djeca bave ovim sportovima što će kreirati sportski sistem u BiH gdje će raspored sredstava s raznih nivoa vlasti ići u prave ruke i prave svrhe. To su investicije za budućnost, nikako trošak. Tako to treba gledati”, rekao je za kraj predsjdenik Olimpijskog komiteta BiH Siniša Kisić.

Raspored i lokacije svih takmičenja na EYOF-u

Na festivalu će učestvovati više od 1.700 mladih takmičarki i takmičara iz 46 evropskih država, a njihov zvanični dolazak planiran je za petak.

Najatraktivnija takmičenja bit će u alpskom skijanju, koja će se, osim paralelnih utrka, održati na Jahorini. Prvo će se voziti veleslalom 11. i 12. februara, a potom 13. i 14. februara slalom. Mješovito paralelno takmičenje će se održati 15. februara na Bjelašnici.

Na Bjelašnici snowboard, nordijsko trčanje na Igmanu

Biatlon takmičenja će se održati na Dvorištu, a 12. februara na programu je sprint za dječake i djevojčice. Dan kasnije bit će održano pojedinačno takmičenje, a 15. februara nas očekuje mješovita štafeta.

Takmičenja u nordijskom trčanju počinju 11. februara interval utrkama klasičnim stilom, a dan kasnije vozi se slobodnim stilom. Sprint klasičnom tehnikom vozi se 14. februara, a sve zaključuje mješovita štafeta 15. februara. Sva takmičenja održat će se na Igmanu.

Na Bjelašnici će se takmičiti i u snowboardu. Finale slopestylea je 12. februara, a Big Aira dva dana kasnije.

Finale hokeja 14. februara

Zetra će ugostiti hokejaše na ledu, a turnir otvaraju Finska i Slovačka 11. februara. Kasnije istog dana se sastaju Češka i Rusija. Slovačka i Bjelorusija te Rusija i Švicarska odmjerit će snage 12. februara, a dan kasnije Bjelorusija i Finska te Švicarska i Češka. Finale je na rasporedu 14. februara.

Takmičenja u brzom klizanju održat će se u Skenderiji. Trka na 1.500 metara je na rasporedu 11. februara, a dan kasnije bit će održano takmičenje na 500 metara. Finale mješovite štafete 3.000 metara je na rasporedu 15. februara, a ranije istog dana bit će održane i utrke na 1.000 metara.

Takmičenja u brzom klizanju su na rasporedu 13. i 14. februara u Skenederiji, a turnir u karlingu počinje 11. februara i završava finalnim susretom 15. februara. Takmičenja u karlingu održat će se u dvorani Peki.

Izvor: K. H./Klix.ba

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Zatvoren Evropski omladinski olimpijski festival /EJOF/ u Sarajevu

Radio Brčko

Рађо: ЕЈОФ – до сада најбоље организован фестивал

Radio Brčko

Сарајево: Сутра сумирање резултата ЕЈОФА

Radio Brčko