RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Лепир: Свједок чуо свађу, пресију, галаму, али није никога видио

Главни тужилац Окружног тужилаштва у Бањалуци Желимир Лепир рекао је да је тужилаштво у предмету Давида Драгичевића дошло до свједока који је у близини ријеке Црквена чуо свађу, пресију, галаму и пад у воду, али није никога видио.

“Или је /Давид/ бјежао и пао у воду, или га је неко гурнуо. Располажемо информацијама да су ту била три до четири учесника”, навео је Лепир синоћ за Алтернативну телевизију.

Он истиче да је основ сумње да се десила свађа на одређеном мјесту новина у односу на извјештај полиције.

“Отворили смо истрагу да би од суда могли добити наредбе за друга вјештачења и да провјеримо одређене тврдње”, рекао је Лепир.

Он наглашава да је тужилаштво поуздано утврдило да Давид Драгичевић није био отет, заробљен, злостављан, силован, мучен и везан, а што се темељи на извјештају вјештака медицинске струке.

Лепир је навео да је налаз вјештака из Загреба потврдио, као и обдукциони и реобдукциони налаз, да Давид није имао теже повреде, нити лом, већ лакше повреде на предњој страни тијела које су настале непосредно прије утапања.

Он је поручио да ће тужилаштво предузети све оперативне мјере да утврди све чињенице, те да до сада није могао наићи ни на једну ствар да би могао утврдити да се нешто другачије десило.

Главни тужилац бањалучког окружног тужилаштва истиче да није тачно ни да је Давида 15 људи тукло летвама и шипкама у близини Металске школе, што потврђује и видео-надзор из једног локала који је снимљен након те наводне масовне туче.

Лепир је рекао да је вјештак из Словеније дао налаз са великим степеном вјероватноће да је Давид лице са видео-снимка које улази и излази иза куће Ђорђа Рађена.

Он је рекао да ни на једном видео-материјалу нема снимљено да неко прати Давида, што би могло да значи да је сачекан.

Лепир је навео да су у Окружном тужилаштву, након извјештаја Министарства унутрашњих послова почели са спровођењем појединачних истражних радњи, да су саслушали бројне свједоке, извршили вјештачења и полиграфисања, те дуплирали све радње које је полиција у извјештају доставила.

Говорећи о налазима обдукције, он истиче да је налаз вјештака из Загреба потврдио присуство алкохола у крви и урину, као и налаз патолога Жељка Карана, али да није потврдио присуство дроге.

Он је најавио да ће у наредном периоду тужилаштво испитати оне који јавно говоре да знају да је Давид убијен и пружити могућност да кажу своја сазнања, јер би у супротном то значило да манипулишу.

Лепир је рекао да тужиоце оштећени називају саучесницима, иако би требали да сарађују, те да је то под утицајем одређених политичких структура.

“Да нису избори ово би добило другачије конотације”, рекао је Лепир и истакао да је увјерен да се ради на криминализацији МУП-а и тужилаштва.

Он је навео да је у овај случај дубоко уплетена политика, јер је познато ко од политичара долази на скупове на Тргу Крајине, као и шефови безбједности, те да је Анкетни одбор Народне скупштине желио да наметну правну квалификацију за шта није ни стручан ни надлежан.

Лепир је рекао да су га у паузи сједнице Народне скупштине посјетили народни посланици Бранислав Бореновић и Драган Чавић, који су жељели да знају да ли је донио наредбу о спровођењу истраге, што им је и потврдио, те одбацио квалификације да је калкулисао са доношењем наредбе у вријеме када је и Народна скупштина требала да се изјасни о извјештају Анкетног одбора.

“Тужилачку одлуку смо донијели 28. јуна и прослиједили је суду. Да сам хтио калкулисати чекао бих одлуку Народне скупштине”, рекао је Лепир.

Према његовим ријечима, тужиоци нису имали притиска у свом раду, иако је било питања и од медија и од политичара.

“Имао сам двије пријетње, као и тужилац Далибор Врећо. Доставили смо Специјалном тужилаштву да утврде одакле је то дошло, иако је то тешко открити”, рекао је Лепир и додао да није стекао утисак да било који од два тужиоца који раде на случају нешто прикривају.

Он је рекао да је задовољан радом полиције, али и оцијенио да та сарадња може бити боља, односно да се мора бити оперативнији у смислу контакта поступајућег тужиоца и полиције.

Извор: https://www.google.com/

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.